MENU
Menu

Techmag FOTO: Ako vyzerá jedlo astronautov? Vo vesmíre si moc nepochutia

Asi vám je jasné, že astronauti nemôžu vo vesmíre jesť to isté, čo jeme my na Zemi. Preto NASA už viac než 50 rokov vyvíja potraviny, ktoré budú nielen výživné a bezpečné, ale aj chutné a zároveň nie príliš objemné a ťažké. A aby toho nebolo málo, musia sa dať rýchlo pripraviť. Z krekerov, ktoré jedli prví astronauti, sa vďaka vývoju stali doslova gurmánske pokrmy.

FOTO: Ako vyzerá jedlo astronautov? Vo vesmíre si moc nepochutia
Posádka ISS pri "hostine"
Prvým človekom, ktorý jedol vo vesmíre, bol Jurij Gagarin. Skonzumoval obsah troch túb, pričom z každej vytlačil 160 gramov mäsovej pasty alebo čokolády. John Glenn, ktorý bol prvým americkým jedákom vo vesmíre, už poňal konzumáciu jedla trochu odbornejšie. Vyjadril sa, že so samotným prehĺtaním nemal problém, horšie to ale bolo s chuťou jedla. Krekery boli podľa neho ešte celkom dobré, no pokrmy vytláčané z túb už na tom boli horšie.

Prvý vesmírny zločin? Astronautka sledovala svoju exmanželku z paluby ISS

Neskorší astronauti zasa hovorili o problémoch spojených s rehydratáciou vysušených pokrmov, ktoré si so sebou niesli zo Zeme. Problémy spôsobovali aj odrobinky, ktoré sa v beztiažovom stave túlali po module a mohli spôsobiť poruchu prístrojov.

NASA však v tomto smere robila pokroky. Pokrmy sa napríklad pokrývali želatínou, aby nedochádzalo k vzniku odrobiniek, vysušené jedlá sa zasa umiestňovali priamo do plastových vreciek, do ktorých stačilo pri rehydratácii napustiť vodu. Astronauti z misie Gemini už tak mali k dispozícii napríklad krevetové koktejly, pudingy, jablkový džús či jedlá z kuracieho mäsa a zeleniny.

Američania chceli bombardovať Mesiac, vedel o tom aj Sagan

Misia Apollo sa okrem iného vyznačovala aj tým, že astronauti už mali teplú vodu, vďaka čomu sa zjednodušila rehydratácia pokrmov. Značne to zlepšilo aj chuť jedla.

Projekt Skylab (americká vesmírna stanica) ponúkol astronautom okrem iného aj viac miesta na spánok či „varenie". Mali chladničku i mrazničku a dokonca aj jedáleň.

Koniec rakiet? Do vesmíru budú možno ľudia cestovať celkom inak

Astronauti z raketoplánov mali zasa k dispozícii na každý deň zo sedemdňovej misie iné jedlo. No a na ISS sa dnes zvykne aj variť. Za viac než 50 rokov sa stravovanie vo vesmíre značne zlepšilo a sme zvedaví, ako budú vyzerať pokrmy, ktoré si vezmú ľudia na Mars.

Jedlá, ktoré konzumovali astronauti z NASA, uvidíte v našej galérii.

DISKUSIA
7.10. 2019 19:00
Diskusia