MENU
Menu
Burlington.

Techmag FOTO Ako vyzerá atómový kryt zvnútra? Tu mala sídliť kráľovská rodina

Strach z jadrovej apokalypsy sa rozpútal prakticky ihneď po druhej svetovej vojne. Mnohé krajiny masívne investovali do výstavby podzemných bunkrov, do ktorých by sa v prípade potreby skryli vládni úradníci i civilisti. Jedným zo štátov, ktorý postavil stovky krytov, bola aj Veľká Británia.

Bunker v Corshame patril k tým rozsiahlejším a mal aj strategický význam. Ak by došlo k jadrovej vojne, stal by sa riadiacim centrom celej krajiny. Práve sem mal odísť premiér, jeho kabinet i kráľovská rodina. Oficiálny názov znel Central Government War Headquarters, teda Ústredné vládne vojenské veliteľstvo. Nik mu však nepovedal inak než prezývkou Burlington.

Bunker sa nachádza v opustenom lome neďaleko malého mestečka Corsham na juhu Anglicka. Vápenec, ktorý sa tu kedysi ťažil, je dodnes populárny pre svoju medovú farbu. Keď lom začiatkom 20. storočia zavreli, armáda ho začala využívať počas oboch svetových vojen ako sklad munície a podzemnú továreň na výrobu lietadiel.

V 50. rokoch sa z komplexu stal podzemný bunker. Leží takmer 40 metrov pod povrchom zeme na ploche 14 hektárov a v prípade potreby by bol celkom sebestačný. Dokázal by poskytnúť ubytovanie pre štyritisíc ľudí až na tri mesiace. Nachádzajú sa v ňom ošetrovne, jedálne, kuchyne, práčovne, sklady i kancelárie, podzemné jazero a čistička vody sú samozrejmosťou. Architekti mysleli aj klimatizácie a odvlhčovače vzduchu. Bunker disponoval aj druhou najväčšou telefónnou ústredňou v Británii a štúdiom televízie BBC, z ktorého by mohol premiér oslovovať národ. Správy naprieč samotným komplexom sa posielali potrubnou poštou.

Burlington bol takmer 50 rokov prísne tajnou záležitosťou a verejnosť sa o jeho existencii dozvedela až v roku 2004. O rok neskôr ho kompletne vypratali, neostali tu zásoby jedla ani palivo, podzemnú zásobáreň vody vyčerpali. Navštíviť sa ale dá len so špeciálnym povolením, takže ak sa chcete pozrieť dnu, najlepšou možnosťou je zavítať do našej galérie.