MENU
Menu

Techmag FOTO: Ako sa varí pri -70 stupňoch Celzia? Zábery ako z inej planéty

Cyprien Verseux momentálne žije na stanici Concordia v Antarktíde. Ide o najodľahlejšie výskumné pracovisko na svete. Dokonca aj Medzinárodná vesmírna stanica, ktorá obieha Zem vo výške 400 kilometrov, je bližšie k civilizácii. Cyprien je astrobiológ, ktorý okrem iného skúma aj to, ako sa varí pri -70 stupňoch Celzia.

FOTO: Ako sa varí pri -70 stupňoch Celzia? Zábery ako z inej planéty
Varenie samozrejme nepatrí k oblasti, ktorou sa zaoberá z profesionálneho hľadiska. Jednoducho sa delí s ľuďmi na internete o skúsenosti, ktoré nadobúda v extrémnych podmienkach. Žije s 12 ďalšími ľuďmi na mieste, ktoré je deväť mesiacov v roku prakticky nedostupné. Pripomína doslova inú planétu. Vo vzduchu je málo kyslíka a teploty tu klesajú pod -80 stupňov Celzia.

Lenin na Južnom póle: Naozaj tu stále stojí

Väčšinu času s kolegami skúmajú napríklad aj to, aká bola klíma v minulosti. Skúmaním ľadu napríklad zistili, že hodnoty oxidu uhličitého v atmosfére sú najvyššie za posledných 800-tisíc rokov.

Krvavé vodopády v Antarktíde: čo spôsobuje tajomný úkaz?

Vo voľnom čase sa však venuje aj spomínanému vareniu. A nie je to veru žiaden piknik. Od februára do novembra na základňu neputujú žiadne zásoby a vedci sú odkázaní na mrazené jedlo. Udržať ho v chlade samozrejme nie je problém, horšie je ho dostať na panvicu. Fotky ako z iného sveta nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Twitter/CyprienVerseux

DISKUSIA
18.10. 2019 17:00
Diskusia