Dnes majú konštruktéri a architekti všetko pekne v počítači, ale kedysi potrebovali obrovské tabule, ceruzky s rôznou tvrdosťou, gumy, pravítka a tak ďalej. Najväčšou nevýhodou však bola nemožnosť zmeniť to, čo už bolo na papieri. Ak bolo potrebné vykonať zmeny v dizajne, muselo sa skicovať nanovo.

Inžinieri tisíce rokov fungovali len vďaka kresleniu. Až v roku 1963 vyvinul Ivan Sutherland jednoduchý program s názvom Sketchpad, ktorý sa dá nazvať prvým grafickým softvérom v dejinách. Používateľom dával možnosť navrhovať skice na osiach x a y, teda v 2D. Síce ho takmer nik aktívne nepoužíval, ale stal sa základom pre vývoj softvéru v danej oblasti.

V 60-tych rokoch do vývoja týchto programov masívne investovali inžinierske oddelenia firiem Boeing, Citroen, GM a Massachussettského technologického inštitútu. Na dnešné pomery išlo o vysoké sumy, avšak vďaka takzvanému Moorovmu zákonu (zložitosť integrovaných obvodov sa každé dva roky zdvojnásobuje) a rapídnemu rastu elektrotechnického odvetvia si dnes môže program typu AutoCAD dovoliť prakticky každý.

V našej galérii uvidíte, ako kedysi vyzeral život inžinierov bez AutoCAD-u.