MENU
Menu

Techmag FOTO: Absolútny chaos: Pozrite sa, ako kedysi fungovali telefóny

Koncom19. storočia sa ako zázračný nástroj objavil telefón. Išlo o majstrovský kus inžinierstva, oveľa dlhšie však ľuďom trvalo, kým začali káble zakopávať do zeme. Vzhľadom k ďalším technologickým obmedzeniam potom vznikali aj také scenérie, aké uvidíte nižšie.

FOTO: Absolútny chaos: Pozrite sa, ako kedysi fungovali telefóny
Na fotke sa nachádza telefónna ústredňa v Štokholme. Koncom 19. storočia musel mať každý telefón vlastný kábel, ktorým bol pripojený k ústredni. Tu sedeli operátori, ktorí volania manuálne prepájali. Aj preto vznikali komplikované stavby, ktoré vyzerali ako vystrihnuté z budúcnosti.

Vymyslel náhradu za smartfóny, má liečiť závislosť na technológiách

Vo švédskom Štokholme bola hlavnou telefónnou ústredňou Telefontornet, obrovská veža, ktorú navrhli v roku 1890. Vychádzalo z nej päťtisíc káblov, ktoré sa prepletali celým mestom až do jednotlivých domácností a firiem.

OPTICKÝ KLAM: Nájdete na koberci telefón? Do desiatich sekúnd to rozhodne nestihnete

Asi vám tiež napadlo, že takáto chaotická spleť bola nebezpečná. Nuž, veru bola, a poriadne. Prudký vietor neraz strhol celý zväzok káblov a ak sa pod ním nachádzal človek, čakal ho rýchly koniec. V zime káble omŕzali, rástla ich váha a napokon sa trhali. Vznikali tu tiež skraty a následne rozsiahle požiare.

FOTO: Prasklo vám sklíčko na smartfóne? Takto ho vylepšíte

V roku 1913 sa našťastie podarilo nájsť technológiu, ktorá celý proces zjednodušila a urobila Telefontornet nepotrebnou. Úrady však vežu nechali stáť ako pamiatku až do roku 1953, kým ju nezničil požiar.

Ste závislý od mobilu? Takto vyzerá telefónny narkoman

Mimochodom, telefonické služby boli vo svojich prvopočiatkoch veľmi drahé. Začiatkom 20. storočia bolo vo Švédsku len 121 domácností s telefónom a v závislosti na tom, kde sa nachádzali, platili v prepočte na dnešnú sumu tisíc až dvetisíc eur len za zapojenie služby.

DISKUSIA
16.2. 2019 13:00
Diskusia