MENU
Menu

Techmag Firma vraj zachráni váš mozog pred smrťou. Musíte sa však nechať zabiť

Telo každého človeka jedného dňa jednoducho prestane fungovať. Neznamená to však, že musí zomrieť aj mozog a všetky spomienky, ktoré v ňom sú. Aspoň to si myslia ľudia z firmy Nectome. Jej predstavitelia tvrdia, že dokážu dokonale zakonzervovať mozgy svojich zákazníkov a udržať ich v tomto stave až do momentu, kým nebude možné preniesť informácie z orgánov do počítača. Má to však jeden háčik. Dotyčný musí zomrieť.

Firma vraj zachráni váš mozog pred smrťou. Musíte sa však nechať zabiť
Firma Nectome tvrdí, že jedného dňa bude schopná preštudovať konektóm - nervovú sieť mozgu - tak dôkladne, že nebude problém zrekonštruovať osobnosť človeka, ktorý je už dávno mŕtvy. Ten deň je však pochopiteľne ešte ďaleko, a tak Nectome ponúka možnosť nechať si mozog zakonzervovať až do chvíle, kým nebude možné žiť ako počítačový program, či dokonca robot s ľudským mozgom.

Najdrahšie časti ľudského tela, aké sa kedy predali na dražbách

Potenciálnych zákazníkov zatiaľ do istej miery odrádza fakt, že ak si chcú nechať zakonzervovať mozog, musia zomrieť. V podstate spáchajú asistovanú samovraždu v priestoroch firmy. Chirurgovia im následne vyberú mozog a ten sa čo najčerstvejší zakonzervuje.

Šialené fakty o ľudskom mozgu: viete, vďaka čomu rozmýšľate?

Nectome zatiaľ experimentoval na prasacom mozgu. Vo svojom vyhlásení tvrdí, že mozog sa podarilo zakonzervovať tak dokonale, že pomocou elektrónového mikroskopu sa dá vidieť každá synapsa, teda miesto styku medzi neurónmi. Dôkaz, že sa takto zachovajú aj spomienky, však zatiaľ chýba.

Napriek tomu má Nectome množstvo priaznivcov. Asi 25 ľudí dokonca ochotne zaplatilo desaťtisíc dolárov len za to, že ich firma dala na čakaciu listinu. Právne a technické dôvody totiž zatiaľ neumožňujú konzervovať ľudské mozgy.

FOTO: Nechutný objav. Muž našiel sto zdeformovaných mozgov

Mozog v zakonzervovanom štádiu možno prirovnať k vypnutému počítaču. Nefunguje, ale to neznamená, že v ňom nie sú informácie. Prestížny neurovedec Ken Hayworth sa dokonca nechal počuť, že ak by bol nevyliečiteľne chorý, nechal by si takýmto spôsobom uchovať svoj mozog aj on.

Nie všetci jeho kolegovia však s Hayworthom súhlasia. Mnohí tvrdia, že ide len o spôsob, ako z boháčov túžiacich po nesmrteľnosti vytiahnuť peniaze, ďalší zastávajú názor, že spomienky nie je možné uchovať konzerváciou mozgu. Neurovedec Sam Gershman tvrdí, že prostredníctvom akého elektrónového mikrografu jednoducho nie je možné zrekonštruovať spomienky či dokonca osobnosť človeka. Príčinou je podľa neho priveľa premenných a prítomnosť rôznych chemických látok v nervoch, a taktiež nedokázaný predpoklad, že spomienky sa uchovávajú práve v synapsách.

Je teda otázne, či sa Nectomu jedného dňa naozaj podarí zrekonštruovať spomienky mŕtvych. Aký je váš názor? Dajte nám vedieť v komentároch.

Autor. Noel
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
29.3. 2018 19:00
Diskusia