MENU
Menu

Techmag Filmy, ktoré zle predpovedali budúcnosť

V 20. storočí filmári natočili veľa skvelých sci-fi filmov. Priniesli ľuďom nádeje, sny, ale aj nočné mory o budúcnosti. Režiséri vo filmoch predstavili niekoľko úžasných a často prehnaných teórií, čo nás čaká. Postupom času sa ukázalo, že niektoré ich „predpovede" boli správne, no mnoho vecí bolo zle. Ponúkame vám prehľad filmov, ktoré vykreslili budúcnosť úplne nesprávne.

Filmy, ktoré zle predpovedali budúcnosť
Blade Runner

Blade Runner je obľúbený sci-fi film z 80. rokov, v ktorom Harrison Ford hrá dôstojníka Ricka Deckarda, zvaného Blade Runner. Jeho úlohou je identifikovať nepoctivých „replikantov" - robotov, ktorí sú takmer na nerozoznanie od ľudí.

Pohľadnice z roku 1899 predpovedali budúcnosť. Vyšlo im to?

Film sa odohráva v roku 2019, od čoho nás momentálne delia len dva roky, ale zhodneme sa na tom, že od lietajúcich áut, ľudských robotov a mimozemských kolónií nás určite delí oveľa viac času.

Filmy, ktoré zle predpovedali budúcnosť
2001: Vesmírna odysea

Vesmírna odysea patrí k jedným z najväčších sci-fi filmov všetkých čias. Vykreslili v ňom verne veľa technológií, ktoré boli v tom čase futuristické, avšak neskôr sa stali realitou. Dôvod, prečo je tento film na zozname, je nesprávna časová os. Najprv by sme museli poslať ľudí na Mars, nieto na Jupiter a určite nemáme také pokročilé počítače ako HAL 9000 už v roku 2001. Stanley Kubrick a jeho tím si urobili rozsiahly prieskum o najnovších vesmírnych technológiách, čo viedlo k veľkému realizmu v technických detailoch filmu.

Futuristické zbrane, ktoré vstupujú na bojiská

V tom čase sa NASA intenzívne venovala skúmaniu vesmíru a režisér sa snažil prekonať vedcov z reálneho sveta, aby sa jeho filmový futurizmus zdal uveriteľnejší. Preto sa vo filme objavila veľmi zaujímavá technológia, ktorá odzrkadľuje súčasnú i minulú technológiu. Napríklad kufor s telefónom, ktorý pripomína súčasný notebook a mobily. V roku 2001 však nič také neexistovalo. Mnoho vecí, ktoré zobrazuje boli oveľa pokročilejšie ako to tie, ktoré dnes máme, ale ďalšie sú zas dnes „vykopávkami".

Filmy, ktoré zle predpovedali budúcnosť
2012

Tento film, ktorý premietli v roku 2009, približuje starú mayskú predpoveď o konci sveta podľa mayského kalendára v roku 2012. Dnes vieme, že to nebola pravda. Vo filme však dochádza k extrémnej deštrukcii jadra, čo vedie k dramatickým zmenám v klimatických podmienkach, prudkým zemetraseniam, posunom tektonických dosiek, tsunami a erupcii vulkánu.

Máme sa tešiť, alebo báť? Takto by sme mali žiť o 30 rokov

Niektoré z týchto udalostí síce môžu nastať, ale určite nie v blízkej budúcnosti a v takom rozsahu. Film jednoducho nahnal strach paranoidným užívateľom internetu, ale v skutočnom živote v roku 2012 neexistovala pre planétu absolútne žiadna hrozba.

Filmy, ktoré zle predpovedali budúcnosť
Timecop

Jean-Claude Van Damme hviezdil vo filme plnom akcie ako policajt, ktorý reguluje cestovanie v čase. Ani v roku 2004, ba ani dnes nie sme bližšie k možnosti cestovať v čase. Vo filme taktiež použili „inteligentné" autá, ktoré vtedy neexistovali. Vozidlá reagovali na zložité hlasové povely. A hoci v tejto fáze ešte nie sme, technológia hlasových povelov sa neustále zdokonaľuje, rovnako ako autopilotovanie automobilov.

Filmy, ktoré zle predpovedali budúcnosť
Útek z New Yorku

Film z roku 1997 ponúkol obraz o Manhattane ako o veľkom zabezpečenom väzení. Táto dosť nepríjemná predstava pokračovala aj vo filme Útek z LA. Filmári použili podobnú tému s tým, že Los Angeles sa stal v roku 2013 autonómnym ostrovom zločincov. Nefungovalo to prvýkrát a ani druhýkrát. Myšlienka existencie väzenia v takom rozsahu je smiešna, najmä vo veľkomeste, akým je New York City.

Filmy, ktoré zle predpovedali budúcnosť
Mad Max

Post-apokalyptické vízie v sérii filmov Mad Max je ťažké časovo ohraničiť, ale George Miller v rozhovore v roku 1984 uviedol, že udalosti pôvodných filmov sa vyskytujú v období od konca 90. rokov do roku 2018. To je ďalší príklad odlišnej predstavy o svete a realite. Vo filmovej sérii medzi prvými dvoma filmami bol svet pustatinou, ktorú ovládali gangy a podvodníci obchodovali so zásobami. Nie je jasné, čo spôsobilo apokalypsu, ale malo to niečo spoločné s jadrovým odpadom a zmenami klímy. Dúfajme, že táto vízia sa nikdy v budúcnosti nenaplní.
DISKUSIA
14.7. 2017 17:00
Diskusia