Pálili svoje postele
Jaskyňa Border Cave v Južnej Afrike bola kedysi domovom ranej komunity ľudí. Keď vedci jaskyňu v roku 2020 preskúmali, našli niečo zaujímavé. Obyvatelia jaskýň pálili svoje lôžka. Okrem schopnosti založiť oheň tým dokázali, že sú odborníkmi na ničenie škodcov. Dnes vieme, že popol hmyz usmrtí, pretože blokuje jeho dýchanie. Ale táto skupina ľudí poznala účinnosť popola ako prostriedku, ktorý chráni ich postele pred škodcami aj bez poznania presných informácií.

Hromadné vyhynutie ôsmich ľudských druhov
Asi pred 300-tisíc rokmi existovalo deväť ľudských druhov. Približne pred desaťtisíc rokmi však osem z nich vyhynulo. Ich hromadné vyhynutie vedci nikdy úplne nevysvetlili. Zodpovednosť by mohol niesť jediný druh, ktorý prežil - Homo sapiens, priamy predok moderných ľudí. Všetkých osem ľudských druhov začalo upadať, keď sa Homo sapiens prvýkrát objavil z južnej Afriky. Nový ľudský druh bol divoký a spôsobil jedno z najväčších vyhynutí zvierat na planéte, vrátane mamuta. Je pravdepodobné, že jeho prítomnosť ovplyvnila aj iné typy ľudí. Vedci sa domnievajú, že genocída, boj o územie a získavanie nových zdrojov nie je ničím novým. Postupne ako sa kmene Homo sapiens rozrastali, s najväčšou pravdepodobnosťou sa stupňovalo i násilie, aby eliminovali ďalšiu dvojnohú konkurenciu. Zaujímavosťou je, že neandertálci prežili najdlhšie, až niekoľko tisícročí.

Prežili výbuch sopky Toba
Sopka Toba na ostrove Sumatra prestala byť aktívna asi pred 74-tisíc rokmi. Keď explodovala išlo o najhoršiu sopečnú erupciu za posledné dva milióny rokov. Množstvo sutiny a popola v atmosfére spôsobili pokles teploty. Nasledovala taká tuhá sopečná zima, že niektorí odborníci sa domnievajú, že priviedla ľudí na pokraj vyhynutia. Jednou z postihnutých oblastí bola južná Afrika. Pred niekoľkými rokmi sa popol a sklo z Toby našli na dvoch miestach - v Pinnacle Point a Vleesbaai, ktoré ukázali pozoruhodnú vec. Ľudia, ktorí tam žili, prežili aj výbuch sopky. Viac ako 400-tisíc artefaktov prezradilo, že naďalej lovili, zakladali ohne a vyrábali nástroje a ostali žiť na mieste niekoľko generácií. Naďalej zostáva záhadou ako prežili chladnú udalosť, ktorá zabila väčšinu ľudskej rasy.

Yucatanské tajomstvo vyriešené
Niektorí z prvých ľudí v Amerike žili na mexickom Yucatánskom polostrove. Celé roky sa ich kostry objavovali v jaskyniach, ale nikto nedokázal vysvetliť ich prítomnosť. V roku 2020 potápači skúmali jaskyne, ktoré boli po tisíce rokov pod vodou a objavili baňu. Keďže väčšina ľudských pozostatkov sa našla neďaleko, vedci sú presvedčení, že kosti patrili baníkom. Baňa bola obrovská a siahala sedem kilometrov do troch rôznych jaskynných systémov. Prvý oker vyťažili asi pred 12-tisíc rokmi a ľudia pokračovali v ťažbe tohto ceneného pigmentu ďalších dvetisíc rokov. Na konci doby ľadovej miesto zaplavilo a ostalo pod vodou po dobu osemtisíc rokov. Je pozoruhodné, že neporušená baňa poskytla pohľad na taktiku baníkov, vrátane toho, ako rozbíjali kameň, aké nástroje používali a ako sa orientovali v tmavých chodbách.

Raj bol v Južnej Afrike
Dlho predtým, ako prišla sopečná zima, asi pred 170-tisíc rokmi, najstarší moderný človek žil v jaskyniach. Vedci strávili roky skúmaním ich životov a životného prostredia a v Pinnacle Point, kde ľudia prežili erupciu sopky Toba, odhalili niečo prekvapujúce. Niektoré zvieratá musia kvôli potrave neustále migrovať, toto miesto však malo jedinečný ekosystém, ktorý spôsobil, že bylinožravce „zabudli“ na svoje migračné inštinkty. Antilopy si užívali stále dobré počasie a zdanlivo nekonečné množstvo jedla a vody. Obyvatelia jaskýň tiež nemuseli chodiť príliš ďaleko, aby získali mäso alebo vodu. Bol to príslovečný raj pre ľudí i zvieratá.