MENU
Menu

Techmag Fascinujúce stredoveké artefakty, o ktorých ste sa v škole neučili

Stredovek v Európe trval približne tisíc rokov, zhruba od roku 476 do roku 1453/1492. Počas tejto doby sa odohralo v histórii mnoho udalostí, o ktorých sa v školách učia dnešné deti. Lenže učebnice nedokážu zachytiť všetky udalosti, ktoré vedci považujú za prevratné. Zoznámte sa preto s niektorými artefaktmi stredoveku, s ktorými sa v knihách len tak nestretnete.

Fascinujúce stredoveké artefakty, o ktorých ste sa v škole neučili
Meč z kanalizácie (Foto: Live Science)
Začiatkom roka 2019 pracovali stavebníci v kanalizácii na inštalácii potrubia v dánskom meste Aalborg. Výkopové práce však priniesli neuveriteľný objav. Robotníci našli dvojsečný meč dlhý 1,1 metra. Archeológovia zbraň preskúmali a zistili, že patrila elitnému vojakovi.

Život v stredovekom meste: Máte o ňom falošné predstavy?

Pochádzala z obdobia okolo roku 1300, kedy si takéto drahé zbrane mohla dovoliť len šľachta. Miesto, na ktorom meč objavili bol pôvodne jedným z najstarších chodníkov v Aalborgu. Meč bol stále ostrý a vykazoval známky najmenej troch bitiek.

Fascinujúce stredoveké artefakty, o ktorých ste sa v škole neučili
Bergenská kocka (Foto: Live Science)
V roku 2018 archeológovia našli pri vykopávkach v štvrti Vagsbunnen v Bergene v Nórsku drevenú kocku zo stredoveku. Na každej strane mala bodky, preto rýchlo určili, že ide o hraciu kocku. 600-ročný artefakt však nebol klasickou kockou, chýbali mu body 1 a 2.

Stredoveké recepty, ktoré môžete vyskúšať: Chutili aj kráľom

Mala strany s 3 až 6 bodkami a namiesto chýbajúcich čísel mala 4 a 5 bodov navyše. V tejto štvrti kedysi bolo mnoho krčiem a hostincov a ich klientela si pravdepodobne užívala hazard. V hazardnej hre by táto kocka dávala svojmu majiteľovi nespravodlivú výhodu. Archeológovia sú si takmer istí, že ju niekto vytvoril, aby mohol podvádzať.

Fascinujúce stredoveké artefakty, o ktorých ste sa v škole neučili
Lewisov strážca (Foto: Live Science)
V roku 1831 našli na ostrove Lewis v Škótsku štyri stredoveké šachové súpravy. Kolekcia vyrezaná z mrožích klov sa stala známou ako „Lewisov kôň". Oblečenie a gestá drobných figúriek ponúkli výskumníkom cenný pohľad na stredovekú spoločnosť. Nanešťastie, súpravy nie sú kompletné. Päť kusov nikdy nenašli. V roku 1964 kúpila starožitná firma malú sošku. Majiteľ ju opísal v záznamoch ako „antického bojovníka." Vlastníkom sa stala rodina v Edinburghu na 55 rokov a až nedávno ju priniesli do aukčného domu Sotheby na posúdenie. Figúrku pozitívne identifikovali ako jeden z chýbajúcich artefaktov šachu. Postava mala zamračený výraz, oháňala sa mečom a z nejakého dôvodu bola tmavšia ako zvyšok Lewisových figúrok. Neuveriteľné je, že predajca ho kúpil za 5 libier, pričom jeho skutočná hodnota je takmer milión libier.

Fascinujúce stredoveké artefakty, o ktorých ste sa v škole neučili
WC pre 3 osoby (Foto: Guardian)
Niekto nemusí považovať toaletu za raritu, ale presne taký je kúsok z 12. storočia, ktorý objavili v 80-tych rokoch. Asi pred 900 rokmi niekto vzal sekeru a urobil do dubovej dosky až tri otvory. Trojmiestne WC sedadlo následne umiestnil nad žumpou v blízkosti Temže. V tom čase za ňou stála budova a toaleta pravdepodobne slúžila pre ľudí, ktorí v nej žili alebo pracovali. Výskumníkom sa dokonca podarilo vystopovať niektoré mená ľudí. Dobrodružní vedci sa rozhodli sedadlo otestovať. Hoci otvory boli pomerne pohodlné, problémom bol osobný priestor. Otvory boli totiž blízko pri sebe, takže ľudia používajúci zariadenie museli sedieť plece pri pleci.

Fascinujúce stredoveké artefakty, o ktorých ste sa v škole neučili
Stratené Govanské kamene (Foto: BBC)
Medzi 10. a 11. storočím v Kráľovstve Strathclyde obyvatelia vytesali náhrobné kamene, ktoré symbolizovali boj tejto mocnosti o získanie kontroly nad Britskými ostrovmi. V 19. storočí v Glasgowe objavili 46 kameňov, ktoré sa stali známe ako Govanské kamene. 31 z nich našlo svoje miesto v starom farskom kostole v Govane.

Zaručený nápoj proti starnutiu? Tekuté zlato je skôr smrtiace

Súčasťou objavu bol aj sarkofág vytesaný do kameňa, o ktorom sa tradovalo, že sú v ňom pozostatky svätého kráľa Konštantína. Súčasní historici sa obávali, že tieto cenné kamene boli zničené. Lenže v roku 2019 prinieslo archeologické bádanie neuveriteľný výsledok. Pri kopaní v blízkosti Govanského farského kostola boli náhodne nájdené slávne Govanské kamene. Objav ponúka určitú nádej, že sa nájde aj zvyšok chýbajúcich sôch.

Fascinujúce stredoveké artefakty, o ktorých ste sa v škole neučili
Truhlica s knihami (Foto: Guardian)
Dnes môžu mať knihomoli vo svojich telefónoch celú knižnicu. Stredovekí čitatelia však nepoznali luxus súborov .pdf, preto cestujúci so sebou nosili truhlicu s knihami. Dodnes zostalo asi len 100 takýchto vzácnych artefaktov. V roku 2019 Oxford Bodleian Library získala jednu od súkromného vlastníka. Pochádzala z Francúzska a vyrobili ju z dreva a kože v roku 1400. Truhlica bola mimoriadne cenná z dvoch dôvodov. Keďže väčšina takýchto truhlíc pochádza z roku 1500, táto je jeden z najstarších artefaktov. Druhým dôvodom je drevorezba na vnútornej strane veka - išlo o návrh, ktorý pochádza z liturgickej knihy v Paríži, čo z nej robí neuveriteľne vzácny kúsok.

DISKUSIA
12.7. 2019 17:00
Diskusia