MENU
Menu
Mops

Techmag Fascinujúce fakty o psej psychike: O čom premýšľa váš domáci miláčik?

Ak si myslíte, že psy rozlišujú iba medzi povelmi „sadni“ a „ľahni“, nezaslúžite si tohto verného spoločníka. Aj keď ste možno nikdy psa nevlastnili, mali by ste vedieť, že patria medzi najinteligentnejšie tvory na svete.

Dokážu komunikovať, trpieť psychickými ochoreniami i zvládať jednoduchú aritmetiku. Veda nám dnes ponúka doslova šokujúce informácie o živote našich štvornohých miláčikov.

Aj psy prežívajú depresiu
Vedeli ste, že psy môžu trpieť depresiou a úzkosťou rovnako ako ľudia? Napriek tomu, že títo chlpatí spoločníci sú pre človeka užitoční i v oblasti duševného zdravia, aj oni môžu mať psychické problémy. Spúšťačom ich depresie môže byť prírastok do rodiny, keď sa pozornosť presunie na nového člena, odchod či úmrtie člena domácnosti. Príznaky depresie u psov sú približne rovnaké ako u ľudí. Môžu stratiť chuť do jedla, sú menej aktívni, strácajú záujem o obľúbené aktivity, vyžadujú viac spánku alebo sa stanú agresívnejší.

Psy s nami komunikujú
Je veľmi frustrujúce snažiť sa niekomu niečo povedať, keď nedokážete použiť slová. To je každodenná realita psov. Chcú s nami hovoriť, ale nemôžu. Keďže nedokážu hovoriť, snažia sa s nami komunikovať inak. Robia to prostredníctvom rôznych techník reči tela, ktoré nám môžu poskytnúť množstvo informácií o tom, čo si myslia. Musíme ich však vedieť čítať. Napríklad pes, ktorý odvráti hlavu a olizuje si papuľu tým, vyjadruje, že je nervózny. Ak horúčkovito vrtí chvostom naznačuje, že je šťastný. Odborníci rozlišujú päť bežných skupín komunikačných signálov psov (strach, vzrušenie, úzkosť, agresivita a uvoľnenie). Problém ľudí spočíva v tom, že rozdiely medzi jednotlivými prejavmi psej komunikácie sú neraz také jemné, že nevieme identifikovať, čo nám nimi psy hovoria. 

Psy chápu, čo im hovoríme
Psy nám síce nevedia povedať, na čo myslia, ale to neznamená, že nechápu, čo hovoríme. Priemerný pes dokáže porozumieť až 165 slovám a školené psy ešte väčšiemu počtu. Kým dosiaľ sme si mysleli, že psy rozlišujú len tón hlasu, ale nie obsah slov, najnovšie výskumy potvrdzujú opak. Podľa výsledkov rozsiahleho výskumu je zrejmé, že psy chápu, čo človek hovorí, bez ohľadu na tón hlasu. Dokazuje to zistenie, že psy majú špeciálnu oblasť mozgu, ktorá vie niečo také rozlíšiť. Vedci zistili, že psy spracovávajú slová a použitú intonáciu oddelene v rôznych častiach mozgu. Pri magnetickej rezonancii zistili, že keď psy počuli naučené slová chvály, aktívna bola ľavá hemisféra mozgu - tá, ktorú ľudia používajú na spracovanie jazyka. K tejto aktivite došlo bez ohľadu na to, aký tón trénerka použila. Podobne reagovali, keď počuli slová, ktoré poznali a také, ktoré predtým nikdy nepočuli. Samozrejme, nefunguje to pri všetkých slovách, ale podstatné je, že psy dokážu odlišovať niektoré slová nezávisle od tónu a dokážu rozlišovať pre nich zmysluplné a nezmyselné slová, pričom kľúčovú úlohu hrá ľavá hemisféra mozgu.

Psia matematika
Asi ste netušili, že základná matematika nie je pre psov úplne „španielska dedina“. Podľa najnovšieho výskumu je jasné, že psy vedia, keď im páni klamú. Napríklad o tom, koľko pochúťok ešte skrývajú vo vrecku. Vedci pomocou funkčnej magnetickej rezonancie zisťovali reakcie 11 psov rôznych plemien na odlišný počet bodiek, ktoré sa objavovali na obrazovke. Psí mozog dokázal odlíšiť rozdiely medzi bodkami, teda v ich počte. Pokiaľ svojmu psíkovi tvrdíte, že už nemáte žiadne maškrty, ale pritom vás videl, ako si ich strkáte do vrecka, okamžite vie, že klamete a bude sa dožadovať zvyšných pochúťok. Rovnako ako keď vidí, že držíte štyri pochúťky a dáte mu len dve, jeho mozog si zapamätá, že dve ste pred ním schovali.

Aj psy dokážu žiarliť
Ak ste si doteraz mysleli, že psy dokážu žiarliť len na iných psov, budete prekvapení. Dokážu žiarliť aj na iných ľudí. Pes si totiž nenárokuje iba na jedlo, pelech či hračky, ale aj na svojho majiteľa. Príčin žiarlivosti je niekoľko. Ak psík žiarli, neustále šteká alebo kňučí. V prípade, že ste spúšťačom jeho žiarlivosti vy, môže začať prehnane reagovať, keď sa rozprávate s niekým iným alebo hladkáte iného psa. Žiarlivosť často môže spustiť príchod nového člena do rodiny alebo bábätka. Vedci predpokladajú, že žiarlivosť nie je iba problém ľudí a napriek predchádzajúcim hypotézam zrejme nesúvisí výhradne so sexuálnou rivalitou. Naopak, môže sa vyskytovať pri väčšom množstve druhov a predstavuje postoj, ktorý má upevňovať puto medzi blízkymi jedincami. Na jej spustenie pritom stačí obyčajná interakcia milovaného jedinca s rivalom.

Pes dokáže odčítať emócie z ľudskej tváre
Ak ste smutný, povzbudí vás priateľ, ktorý za vami príde na návštevu. Lenže rovnakú službu vám vie poskytnúť aj psík. Psy dokážu odčítať z vašej tváre, čo prežívate. Ak ste sa na psa usmiali, pes si vo svojej mysli spracuje, že ste šťastný a pravdepodobne sa na vás usmeje svojím vlastným spôsobom. Hádže sa okolo vás, krúti chvostom, mazná sa. Výskumy preukázali, že psom sa napríklad zvýši srdcová frekvencia, keď zistia, že ste nahnevaný. Psy disponujú rovnakými zručnosťami v oblasti sociálnej inteligencie, akými disponuje dieťa vo veku od šesť mesiacov do dvoch rokov.