Mars a jeho sopka

Vedeli ste, že na Marse je sopka, ktorá svojou výškou prevyšuje tie pozemské? Olympus Mons dosahuje 21 288 metrov, čo predstavuje takmer trojnásobok Mount Everestu. Olympus Mons však nie je len najvyšším bodom v slnečnej sústave. Zaberá oblasť porovnateľnú s veľkosťou Poľska! Prečo je taká veľká? Na Marse nedochádza k pohybu tektonických dosiek ako na Zemi, takže sopka môže chrliť svoju lávu na stále rovnakom mieste a rásť do mamutích rozmerov.

Merkúr a jeho mrazivé studené póly

Merkúr sa nachádza najbližšie k Slnku a aj napriek tomu, že denné teploty dosahujú vysoké hodnoty, môže sa pochváliť prítomnosťou najchladnejších oblastí. Malej planéte chýba vhodná atmosféra, v dôsledku čoho oblasti na priamom slnečnom svetle doslova horia, ale časti v trvalom tieni, najmä hlboké krátery v blízkosti jeho pólov, sú ľadové. V týchto tmavých zákutiach teploty môžu klesnúť až na -223,3 stupňov Celzia.

Tajný oceán Europy

Pod ľadovou tvárou Europy, ktorá je mesiacom Jupitera, sa skrýva veľké tajomstvo: obrovský oceán, ktorý obsahuje takmer dvojnásobok objemu všetkej vody na Zemi. Nachádza sa však pod neskutočne hrubou škrupinou ľadu! A čo je ešte fascinujúcejšie? Podľa vedcov môže byť tento oceán plný života.

Saturnove spievajúce prstence

V obrovskom kozmickom priestore má zaujímavé postavenie Saturn. Ľudia si myslia, že vesmírny priestor je strašidelne tichý, no Saturnove prstence tento názor popierajú. Vďaka kozmickej lodi Cassini totiž vedci zistili, že prstence produkujú množstvo strašidelne krásnych zvukov. Éterické melódie vznikajú v dôsledku interakcií nespočetných ľadových častíc v prstencoch.

Venuša - naše toxické dvojča

Na prvý pohľad vyzerá ako dvojča Zeme. Obe planéty sú takmer rovnako veľké a často brilantne žiaria tesne po západe Slnka alebo pred východom Slnka. Pod touto žiariacou fasádou sa však nachádza toxická osobnosť. Atmosféra obsahuje 96,5 percenta oxidu uhličitého, ktorú dopĺňajú oblaky kyseliny sírovej a vďaka nim aj najhoršia pozemská búrka pripomína len obyčajné mrholenie. Na Venuši preto neočakávajte pekný, svieži deň. S povrchovými teplotami dostatočne horúcimi, aby roztavili olovo, to nehrozí ani náhodou. Hoci Venuša na nočnej oblohe žiari, je klasickým príkladom toho ako môže vzhľad klamať. Planéta má ohnivú povahu!

Druhú časť článku vám prinesieme v piatok 15. septembra 2023.