MENU
Menu

Techmag Fantastický fenomén: Púšť pokrývajú desiatky jazier

Púšť Badain Jaran leží v Číne a časti vnútorného Mongolska. Má rozlohu ako Slovensko a hoci je pomerne neznáma, mali by ste vedieť, že sa tu nachádzajú vôbec najvyššie duny na svete. Niektoré z nich majú vyše 500 metrov. Ešte pôsobivejší je však iný fenomén púšte Badain Jaran: jej jazerá.

Fantastický fenomén: Púšť pokrývajú desiatky jazier
Foto: Flickr/runner PL
Ročný úhrn zrážok na Badain Jaran sa pohybuje medzi 50 až 60 milimetrami. Napriek tomu je púšť domovom 140 stálych jazier, ktoré ležia medzi dunami. Práve oni dali púšti meno. V mongolčine totiž Badain Jaran znamená „Záhadné jazerá". Jazerá sú napájané vodou s podzemia. Pod žulovým podložím totiž tečú potoky, ktoré občas vystupujú medzi dunami na povrch. Zdrojom týchto potokov sú zrážky a topenie snehu v horách vzdialených stovky kilometrov.

Najizolovanejší strom sveta: jeho koniec bol smutný aj ironický

Kým tečú podzemím, sú potoky plné pitnej vody. Samotné jazerá sú však slané, čo je dané rýchlym vyparovaním vody. Niektoré jazerá dokonca menia farby v závislosti od toho, aké riasy, minerály či kôrovce v nich práve dominujú.

Fantastický fenomén: Púšť pokrývajú desiatky jazier
Foto: Flickr/Guo QI
Existuje však niekoľko jazier, v ktorých je voda pitná. Slúžia ako životodarné miesto pre stáda tiav, kôz a koní, ktoré cez púšť ženú kočovní pastieri. A okolo väčšiny jazier sa tiež nachádza zelený kruh rastlinstva, taký odlišný od bežnej jednotvárnej vyprahnutosti púšte.

Spievajúce duny: duch púšte, alebo obyčajná fyzika?

V posledných desaťročiach však niekoľko jazier zmizlo a mnohé sa zmenšili. Urbanizácia, umelé zavlažovanie fariem a úprava vodných tokov vyústili v pokles hladiny spodnej vody. Ak bude tento trend pokračovať, je možné že tajomné jazerá púšte Badain Jaran jedného dňa zmiznú úplne.

DISKUSIA
21.12. 2017 17:00
Diskusia