Rastliny už im nestačili a tak prešli k fajčeniu zvierat. Konkrétne k inhalovaniu dymu zo škorpiónov. Táto prudko návyková aktivita je hlavne v Pakistane stále populárnejšia.

Ako sa dá vlastne fajčiť škorpión? Nie je to nič zložité. Mŕtve zviera sa nechá niekoľko hodín sušiť na Slnku, prípadne ho rovno upečú nad uhlím. Telo sa následne podpáli a potom už len stačí vdychovať dym.

Jed, ktorý fajčiari hľadajú, sa nachádza v chvoste škorpióna. Niektorí ľudia ho preto radšej nadrvia a následne zmiešajú s hašišom a tabakom a fajčia ho v podobe cigarety.

Účinok vdychovania jedu popísal sociológ David MacDonald takto: „Efekt sa dostavil okamžite. Človeku ihneď sčervená tvár aj oči a hoci vyzerá nadrogovane, je pri vedomí a nemá otupenú pozornosť. S koordináciou pohybov je to horšie a videl som fajčiara, ktorý sa nedokázal postaviť zo sedu. Účinky pretrvávajú podstatne dlhšie, než po fajčení hašiša."

Jed škorpióna pôsobí až desať hodín, pričom prvých šesť je vraj pomerne bolestivých, pretože si telo zvyká na neznámu substanciu. Postupne sa však tento pocit mení na číru radosť.

„Všetko akoby tancovalo," tvrdí 74-ročný Sohbat, bývalý fajčiar škorpiónov. Ako 20-ročný bol na jede závislý. Najprv zvieratá kupoval od obchodníka vo svojej dedine, neskôr, keď mu došli peniaze, ich aj sám lovil.

Experti sa zhodujú, že jed je pre ľudský mozog ešte nebezpečnejší, než ostatné drogy. Spôsobuje stratu dlhodobej i krátkodobej pamäti, halucinácie, poruchy spánku a chuti do jedla a niekedy aj trvalé poruchy myslenia v podobe bludov.

So závislosťou sa v Pakistane nedarí bojovať a je rozšírená najmä u mladých ľudí, a to aj v Afganistane a niektorých častiach Indie. Úrady totiž potláčajú obchod s alkoholom, ópiom či heroínom, a tak si mládež hľadá iné drogy.

Po uliciach pakistanského mesta Karak sa potuluje mladý muž menom Umer, ktorý fajčeniu škorpiónov celkom podľahol. Často zastavuje a hľadí do prázdna, pričom nezrozumiteľne mrmle. „Umer pracoval ako úradník," hovorí jeho brat Mohammed. „Občas s priateľmi fajčil hašiš, nikdy mi však nenapadlo, že by sa mohol stať závislým. Presedlal však na jed škorpiónov a čoskoro sa to prejavilo na jeho psychickom zdraví. Dal výpoveď v práci a po pár mesiacoch sa z neho stala troska."

Inhalácia dymu zo škorpiónov však nepatrí k najhoršej forme užívania drogy. V Indii sú ľudia dokonca ochotní platiť za bodnutie týmto zvieraťom. Čoraz viac ľudí chová škorpióny aj doma, aby si tak zabezpečilo svoju dennú dávku.

Ako sa taký škorpión fajčí si môžete pozrieť vo videu pod článkom.