MENU
Menu

Techmag Evolučné teórie, o ktorých sa nehovorí: Vznikol človek vďaka drogám?

Svet nemá istotu v tom, ako sme sa stali ľuďmi. Obvykle sa preferujú dva smery, z ktorých jeden tvrdí, že sme prišli z raja a popracovala na nás božská inteligencia, tí druhí veria v evolúciu smerom cez žubrienku a opicu až po človeka dnešného typu. Sú však aj iné scenáre, podľa ktorých to mohlo byť všetko úplne inak.

Evolučné teórie, o ktorých sa nehovorí: Vznikol človek vďaka drogám?
Vývoj vďaka halucinogénom
Prechod medzi človekom vzpriameným k človeku rozumného trval len pár stotisíc rokov a čo sa nám zdá veľa, tak z hľadiska vývoja človeka je ako lusknutie prstom. Vedci si dokonca lámu hlavu tým, ako je možné, že tento prechod bol tak rýchly a Terence McKenna prišiel s teóriou, že to bolo vďaka prídavku halucinogénnych húb do stravy. Konkrétne išlo o druh Psilocybe cubensis. Človek ňou dostal náhľad do inej dimenzie, viac energie na lov a začal viac premýšľať. Možno na tom niečo pravdy je, pretože aj súčasné vývojové stupne človeka, ktoré si pridávajú do stravy pravidelne halucinogény, často tvrdia, že sa pohybujú už v iných dimenziách.

FOTO: Evolúcia (nielen) človeka: takto ju vidia umelci

Štyri živly
Empedokles založil svoju teóriu evolúcie na štyroch živloch ohňa, vzduchu, zeme a vody, z čoho sa skladá celý náš svet. Vrátane nás ľudí. Podľa neho neexistuje niečo ako jednosmerná evolúcia k lepšiemu, ale iba rôznorodé kombinácie týchto prvkov, ktoré utvárajú nás samých aj svet okolo nás. Už on však podporovala istú teóriu prežitia najsilnejšieho, ktorú neskôr dotvoril Darwin. Empedokles tvrdil, že práve skladaním prvkov vždy prežijú len tie vydarené projekty, zatiaľ čo nevydarené ustúpia, rozpadnú sa, zahynú.

Evolúcia? Čo by bolo, ak by sme "to" nerobili?

Teória mutácie
Prišiel s ňou holandský botanik Hugo de Vries a v istej miere sa podobá darwinizmu, no botanik na rozdiel od Darwina tvrdil, že zmeny neprichádzajú pomalým procesom, kedy sa veci dejú roky aj tisíce rokov, ale zmeny a evolúcia sú výsledkom mutácií, ktoré sú rýchle a prebiehajú neustále. Kvalitné mutácie prežijú, tie slabé nie. Túto teóriu by napríklad podporovali rôzne vírusy, ktoré dokážu po nasadení liečby okamžite mutovať a vytvoriť kmene rezistentné na liečbu.

Al-Jahizova teória
Aj muslimovia majú medzi sebou rebelov a jedným z nich je Al-Jahiz, ktorý sa pripodobnil západnému darwinizmu svojimi teóriami o tom, že každý živočích sa vyvíja pre svoje najlepšie prežitie v danej dobe. Aby mu však nezoťali hlavu, pripustil, že za týmto plánom je božie stvorenie aj jeho dozorný pohľad.

Evolúcia? Toto je na vašom tele zbytočné!

Teistická evolúcia
Aby toho nebolo málo, ako všade sa našli zmierovatelia bojových táborov. V rámci vojny evolúcie alebo stvorenia prišli teistickí evolucionisti s myšlienkou, že boh stvoril svet, ktorí sa pomaly sám vyvíja. Niečo na spôsob Descartesovho prvého hýbateľa, ktorý dal veci do pohybu a ostatné už nechal na prírodu.

DISKUSIA
22.4. 2019 19:00
Diskusia