Hygiena kedysi a dnes
Rolka toaletného papiera v podobe, ako ju dnes poznáme, sa na trhu objavila až v roku 1857. Už dovtedy však ľudia mali hygienická návyky, ktoré zodpovedali normám, no museli sa prispôsobiť možnostiam svojej doby. V 19. storočí sa utierali sušenými kukuričnými klasmi a neskôr novinami a časopismi, ktoré o tejto svojej druhotnej úlohe vedeli. Preto často do rohu urobili dierky, aby sa dali na toalete zavesiť. Dávno pred 19. storočím však boli zvyky o poznanie iné a v dnešnom ponímaní drsnejšie.

Starý Rím, Grécko aj Ázia
Dôkladná hygiena a k tomu zodpovedajúce súkromie boli v starom Ríme vzácnym luxusom. Bežné toalety boli verejné, otvorené a bez deliacich stien. Rad radom vedľa seba vylučovali ľudia, čo bolo treba a miesto toaletného papiera používali špongiu pripevnenú na palici, tzv. tersórium. "Nástroj" na hygienu stál pri toalete v miske s octom alebo soľou a kto potreboval, ten použil. Palica so špongiou bola spoločná.

V starovekom Grécku to bolo o čosi drsnejšie. Tamojšia hygiena sa dodržiavala kúskami hliny či plochými kameňmi. Na počutie možno zvláštne, ale každý mal svoj kúsok na utretie sa.

Aj v ďalších krajoch historického sveta boli nájdené palice, na konci ktorých boli pripevnené špongie či látky na utieranie sa po veľkej potrebe. V Ázii boli palice z bambusu a okolo 6. storočia sa datuje aj prvé zdokumentované použitie toaletného papiera. V 14. storočí dokonca čínsky cisár nariadil výrobu voňavých listov papiera, ktoré spolu s rodinou používali na záchode.

Príroda a papier
Po prežití drsného stredoveku z našich končín, kedy sa na hygienu veľmi nedbalo a splašky sa vylievali rovno na ulicu, kým ich neodviedol dážď, svitalo na lepšie časy. Ľudia čoraz viac začali hľadať jemnejšie alternatívy pre svoje toaletné potreby. Skúšali rastliny, listy aj spomínané sušené klasy kukurice.

Toaletný papier
V roku 1857 začal Joseph Gayetty vyrábať svoj vlastný „liečivý" papier, ktorý bol z konope a aloe vera. Tento šikovný výrobok inšpiroval mnohých ďalších a toaleťák naberal mnoho podôb a tiež farieb. Jeho konvenčnou farbou je však biela, nakoľko celulózové vlákna sú tiež prirodzene biele. Ak však preferujete farbu, vôňu alebo nejakú potlač, obchody majú naozaj veľkú ponuku.