Jaodong znamená v preklade doslova „jaskynný dom“. Niektoré si ľudia vytesali do skalných úbočí, iné sú vykopané vertikálne do zeme a majú zapustený dvor, z ktorého sa do strán rozbiehajú podzemné miestnosti. A práve druhý variant je skutočne nezvyčajný, vo svete existuje len veľmi málo podobných obydlí, napríklad v tuniskej Matmate.

Sprašová plošina je jednou z najstarších kolísok čínskej civilizácie. Formovali ju jemné častice hliny, ktoré do regiónu milióny rokov privieval vietor. Pôda je tu teda veľmi jemná, ľahko sa s ňou pracuje a je mimoriadne úrodná. No a v neposlednom rade sa do nej ľahko robia jamy.

Predpokladá sa, že prvý jaodong vznikol na sprašovej plošine pred asi štyritisíc rokmi za vlády dynastie Sia, až niekedy koncom prvého tisícročia pred Kristom ale nadobudli výraznú popularitu. Tá dosiahla vrchol za vlád dynastii Ming a Čhing. Podľa odhadov dnes v jaodongoch žije asi 40 miliónov ľudí.

Najbežnejšie jaodongy sú tie, ktoré sú vyhĺbené do svahov. To je však možné len na okrajoch Sprašovej plošiny. V jej vnútrozemí kopce a rokliny príliš nefigurujú, a tak ľudia jednoducho vykopali jamy so štyrmi stenami. Do stien vyhĺbili najprv menší otvor v tvare dverí a následne pod zemou vykopali všetky potrebné miestnosti. Na dvor sa vchádza buď po vlastnej rampe, alebo spoločnou rampou a následne podzemnou chodbou.

Jaodong je príjemným miestom pre život. Nejde síce o najsvetlejšie obydlie, no v zime je v ňom teplo a v lete naopak príjemne chladno. Cena trojizbového jaodongu s elektrinou a tečúcou vodou sa dnes pohybuje na úrovni asi 60-tisíc eur. Naopak, prenájom jednej miestnosti bez vody stojí približne 40 eur na mesiac.

Dokázali by ste bývať v podobnom obydlí? Dajte nám vedieť v komentároch.