MENU
Menu

Techmag Dočkáme sa prvého mimozemšťana? Dieťa by sa mohlo narodiť vo vesmíre

Na zemi sa ročne rodia milióny detí, ale vo vesmíre zatiaľ žena neporodila ani jediné. Holandský startup SpaceLife Origin to chce zmeniť. Plánuje vyslať tehotnú ženu do výšky 400 kilometrov a počkať, kým neporodí.

Dočkáme sa prvého mimozemšťana? Dieťa by sa mohlo narodiť vo vesmíre
Naša planéta sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane jedného dňa neobývateľnou. Ľudstvo si bude musieť nájsť iný domov, zatiaľ však nemá dostatok skúseností s pohybom vo vesmíre. Nevieme napríklad ani to, ako by sa počas mesiace či roky trvajúcej cesty k inej planéte rodili deti. No a presne to chce SpaceLife Origin zistiť. Na pôrodoch v nulovej gravitácii závisí prežitie ľudstva z dlhodobého hľadiska.

5 spôsobov, ktorými nás ohrozuje Slnko

Jeden z vedúcich predstaviteľov holandského startupu Egbert Edelbroek tvrdí, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov plánuje ich firma uskutočniť viacero experimentov. Keď budú ich výsledky pozitívne, v roku 2024 vyšlú tehotnú ženu do vesmíru, aby tu porodila.

Edelbroek už údajne komunikoval s viacerými spoločnosťami ktoré sa zaoberajú súkromnými letmi do vesmíru. Všetky priebežne súhlasili s prepravou tehotnej ženy a tímu lekárov do výšky 400 kilometrov. Bavil sa dokonca aj už s niekoľkými ženami, ktoré by boli ochotné porodiť vo vesmíre. Veď by sa tak zapísali do dejín.

Dočkáme sa prvého mimozemšťana? Dieťa by sa mohlo narodiť vo vesmíre
SpaceLife Origin však bude čeliť obrovskej logistickej výzve. Už len dostať tehotnú ženu do vesmíru bude náročné, experti sa však obávajú nielen o bezpečnosť matky po pôrode, ale aj samotného dieťaťa. Pri lete do vesmíru zažívajú astronauti preťaženie 3g a v prípade zlého štartu dokonca až 9g. Nik nevie, ako by podobná sila ovplyvnila budúcu matku a dieťa.

Hoci vo vesmíre sa nikdy nenarodil človek, so zvieratami vedci majú isté skúsenosti. V 90-tych rokoch sa v americkom raketopláne narodilo niekoľko pokusných myší a každé z mláďat malo slabo vyvinutý vestibulárny systém, ktorý je zodpovedný za udržiavanie rovnováhy. Až v prítomnosti gravitácie sa tento systém dovyvíjal.

Bizarné príbehy o stvorení sveta, ktorým ľudia naozaj verili

Absencia gravitácie znamená komplikáciu aj pri samotnom pôrode. Žene totiž práve táto sila pomáha dostať dieťa z tela. V podobných podmienkach by tiež bolo veľmi zložité pichnúť rodičke epidurálku proti bolesti a tekutiny poletujúce všade po okolí ani nespomíname.

Dočkáme sa prvého mimozemšťana? Dieťa by sa mohlo narodiť vo vesmíre
A aj keby pôrod prebehol dobre, ešte stále je tu otázka návratu na Zem. V súčasnosti je s ňou spojený pomerne drsný voľný pád atmosférou a dopad (samozrejme s pomocou padákov) niekam do púšte.

Môže byť život v paralelných vesmíroch? Je to otázne, tvrdia vedci

Predstavitelia startupu si podľa vlastných slov uvedomujú, koľko neznámych je spojených s týmto ambicióznym plánom. Práve preto sa pokúšajú usilovne hľadať odpovede.

Snáď nezabudnú ani na všadeprítomnú byrokraciu. Aký rodný list vystavíte dieťaťu, ktoré je technicky vzaté mimozemšťanom?

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
24.1. 2019 17:00
Diskusia