MENU
Menu
Petre Freuchen

Techmag Dobrodruh, ktorému zachránili život exkrementy: Freuchenov príbeh by mali sfilmovať

Život ponúka tie najlepšie námety na filmy. Vezmite si napríklad život Petra Freuchena. Dánsky dobrodruh toho zažil naozaj veľa a ak by sa jeho príbeh dostal na plátna kín, určite by si našiel obrovské množstvo priaznivcov.

Dvojmetrový Dán si v dospelosti splnil detský sen a stal sa námorníkom. Keď nabral dostatok skúseností s plavením sa po mori, rozhodol sa, že namiesto rybárčenia sa bude venovať skúmaniu neznámych arktických vôd. V roku 1910 opustil Dánsko a vydal sa na svoju prvú expedíciu.

Na severe Grónska založil osadu Thule, ktorá je dnes americkou námornou základňou. Riadil ju takmer desať rokov, počas ktorých sa vydával na ďalšie výpravy. Najznámejšou sa stala tá z roku 1912, počas ktorej sa Freuchen rozhodol overiť tvrdenie iného polárnika, Američana Roberta Pearyho, ktorý zrejme ako prvý dosiahol geografický Severný pól. Ten tvrdil, že polostrov menom Peary Land na severe Grónska oddeľuje od zvyšku najväčšieho ostrova sveta voda. Freuchen Pearyho tvrdenie vyvrátil odvážnou, takmer tisíc kilometrov dlhou cestou vnútrozemím.

Nasledovali ďalšie výpravy, v ktorých Dán čelil obrovským nebezpečenstvám. Najbizarnejším bolo uväznenie v ľadovej hrobke. Freuchen sa skryl pred snehovou búrkou pod skalným previsom, nečakal však, že vietor nafúka na východ haldu snehu, ktorý stvrdne na k

ameň. Keď sa prebral, nemohol sa z úkrytu dostať a všetko vybavenie mal vonku. V zúfalstve sa snažil vyhrabať rukami, ale márne. Napokon dostal nápad. Videl, ako mrznú psie výkaly, a povedal si, že to musí fungovať aj s ľudskými. Vyprázdnil sa, ešte mäkké exkrementy vytvaroval do podoby noža a nechal ich stuhnúť. S týmto nástrojom sa potom z hrobky vysekal.

Začiatkom 30-tych rokov sa odobral do dôchodku a začal pracovať ako konzultant vo filmovom štúdiu MGM pri tvorbe filmov s arktickou tematikou. Zahral si aj v oscarovom filme Eskimo z roku 1933, kde stvárnil kapitána lode.

Počas druhej svetovej vojny sa dobrovoľne prihlásil k dánskemu odbojovému hnutiu. Nemci ho síce chytili a odsúdili na smrť, Freuchenovi sa však podarilo preliezť cez plot s ostnatým drôtom a ujsť do Švédska. Mimochodom, dokázal to s protézou. Nohu si totiž kvôli omrzlinám musel v roku 1926 sám amputovať.

Po vojne dal nebezpečným aktivitám zbohom, vrátil sa do Ameriky a stal sa slávnym ako spisovateľ. Na konte má množstvo románov o Arktíde, písal však aj odbornú literatúru. V roku 1956 sa ako 70-ročný zúčastnil televíznej súťaže, ktorej témou bolo „Sedem morí". Odniesol si hlavnú výhru v hodnote 64-tisíc dolárov.

Peter Freuchen zomrel v pokoji v roku 1957. Jeho popol rozprášili v grónskom Thule.