MENU
Menu

Techmag Na dlhé cesty do vesmíru môžeme zatiaľ zabudnúť, v hre je veľa nevyriešených problémov

Všetci sú nadšení z možnosti vyslania misie na Mars. Existujú dokonca špekulácie, že prví ľudia môžu na Marse pristáť v roku 2030. Možno to vyjde, ale je to v skutočnosti ťažšie, než to vyzerá. Misia na Mars môže ostať len snom vzhľadom na súčasné technologické a politické trendy, najmä v USA. Existuje aj niekoľko faktorov, nad ktorými nemáme žiadnu kontrolu - napríklad naše telá a podmienky na Marse. Niektorí sú dokonca presvedčení, že je to márna snaha, pretože tam ľudia nedokážu prežiť.

Na dlhé cesty do vesmíru môžeme zatiaľ zabudnúť, v hre je veľa nevyriešených problémov
Peniaze
NASA si nemôže dovoliť misiu na Mars. K tomuto odhaleniu došlo v júli 2017, keď William Gerstenmaier, šéf leteckej spoločnosti NASA, odhalil, že agentúra nedostáva dostatočné finančné prostriedky od americkej vlády, aby sa plánované pristátie NASA na Marse stalo realitou v roku 2030. NASA, súkromné vesmírne agentúry a neziskové organizácie poskytujú pri odhade nákladov na misiu výrazne odlišné čísla.

FOTO: NASA ukázala fotky z Marsu, vtipkári nedali na reakcie dlho čakať

Pohybujú sa od jedného bilióna dolárov rozložených na 25 rokov (ako navrhol neziskový inštitút Mars) na 100 miliárd dolárov rozložených na 30 až 40 rokov (ako navrhla NASA). NASA si však nemôže dovoliť podporiť ich odhad. Získala totiž vo fiškálnom roku 2017 len 19,5 miliardy dolárov na financovanie. Táto suma sa zdá vysoká kým si neuvedomíme, že agentúra rozdeľuje tieto peniaze medzi niekoľko vesmírnych misií, programov a výskum.

Osamelosť
Ľudia sú spoločenské tvory a často vyžadujú sociálnu interakciu. Výskumníci sa obávajú, že práve to by mohlo byť problém počas expedície na Mars. Pred niekoľkými rokmi výskumníci pozorovali skupinu ľudí, ktorí žili dlhšiu dobu v izolovanom prostredí v púšti Arizona. Niektorí z nich začali čoskoro trpieť depresiami a výkyvmi nálad.

FOTO: Najmladšia astronautka: Má len 17 rokov a môže byť prvá na Marse

Niektorí sa tiež stali nepriateľskí a za 18 mesiacov takmer spolu neprehovorili. Ich minimálna komunikácia sa obmedzila na krátke rozhovory o prevádzkovaní zariadenia. Hoci tím neskôr dostal aj psychológov, astronauti na Marse nebudú mať rovnaké privilégiá. Výsledky testu spôsobili, že niektorí výskumníci sa pýtali na budúce plány vyslať na Mars len dvoch kozmonautov na jednej kozmickej lodi. Astronauti sa s najväčšou pravdepodobnosťou začnú nudiť, dostanú depresiu a môže medzi nimi panovať až nenávisť, k čomu by nemuselo dôjsť, keby mali kompatibilné osobnosti.

Prachová búrka
V januári 2004 vesmírny rover NASA Opportunity pristál na Marse na 90-dňovú misiu (podľa dní Marsu), aby našiel dôkazy o vode na Červenej planéte. Opportunity splnila svoju úlohu takmer okamžite a pokračovala v dokončení ďalších misií viac ako 15 rokov. Prekvapivo jeho „dlhý život" skončil v júni 2018, keď rover stratil kontakt s NASA počas prachovej búrky. Problém spočíval v tom, že mu prach z búrky zakryl solárne panely a preto fungoval na záložné batérie, kým sa nevybili.

FOTO: Náborové plagáty, ktoré majú motivovať ľudí k ceste na Mars

NASA sa obáva, že opakovaný incident by mohol nastať so solárnymi stanicami, ktoré používajú kozmonauti na Marse. Na Marse dochádza k dvom typom týchto búrok. Prvé a najbežnejšie sú pravidelné búrky, ktoré dokážu pokryť veľké plochy, široké ako celý kontinent na Zemi. Sú našťastie ľahké a trvajú len niekoľko týždňov. Druhý typ - ten, ktorý zničil Opportunity - je vzácnejšia, ale silnejšia „globálna prachová búrka", ktorá zasiahne celú planétu. Globálne prachové búrky sa vyskytujú každých 5,5 rokov Zeme (tri roky na Marse) a môžu trvať mesiace.

Potraviny
Štúdia doktorandov na Massachusettskom technologickom inštitúte odhalila, že ľudská kolónia na Marse môže zomrieť hladom. Skupina založila svoju štúdiu na misii Mars One. Organizácia chce do roku 2025 zriadiť ľudskú kolóniu 25 až 40 jedincov na Marse. Potraviny im budú zabezpečovať plodiny, ktoré si vypestujú vo vnútri biotopu. Štúdia na simuláciu biotopu ukázala, že astronauti si budú musieť vybrať medzi dostatočným množstvom potravy alebo kyslíka. Hladiny potravín a kyslíka v biotope sú spojené, pretože rastliny produkujú kyslík ako vedľajší produkt. Na Marse tento kyslík použijú na udržanie života astronautov.

Astronauti sa po roku vrátili z "Marsu". Aké sú ich skúsenosti?

Štúdia tiež ukázala, že rastliny vyprodukujú nadbytok kyslíka, ak majú vyprodukovať dostatok potravy na kŕmenie každého jednotlivca. No a nadmerné množstvo kyslíka by astronautov mohlo zabiť. Aby hladiny kyslíka ostali vyvážené, rastliny musia produkovať menšie množstvo potravín, čo však nebude stačiť na kŕmenie všetkých. Výskumníci hovoria, že tento problém možno vyriešiť vytvorením „systému na odstránenie kyslíka", ktorý zatiaľ neexistuje.

Kozmická loď
Preteky o vyslaní prvého človeka na Mars v súčasnosti vedie NASA, SpaceX a Blue Origin. V skutočnosti všetky tri organizácie už majú kozmickú loď, ktorá by to dokázala. Ich rakety však používajú nebezpečné palivá a z pohľadu bezpečnosti ľudí trvá cesta na Mars príliš dlho. NASA sa preto snaží vyriešiť problém tým, že vyvíja Space Launch System, ktorý používa kvapalný vodík a niektoré ďalšie chemikálie na palivo. SpaceX uvažuje o zmene paliva svojej kozmickej lode na kvapalný metán, zatiaľ čo Blue Origin vsádza na kvapalný vodík. Niektorí však stále pochybujú o tom, či sa tieto nové kozmické lode a palivá dostanú na Mars.

Ostrov Devon: Mars na Zemi, ktorý využíva aj NASA

Jedným z nich je Chris Hadfield, bývalý kozmonaut NASA, ktorý prirovnával cestovanie na Mars k preplávaniu oceánu v kanoe. Hadfield si myslí, že nebezpečenstvo vesmíru a nepredvídateľnosť kozmických lodí zabijú väčšinu astronautov skôr ako pristanú na Marse. Zaujímavosťou je, že tento názor zdieľa aj generálny riaditeľ SpaceX, Elon Musk, ktorý raz spomenul, že prvá misia s Marsom bude pravdepodobne viesť k smrti.

Druhú časť článku prinesieme v piatok 19.7.

DISKUSIA
15.7. 2019 19:00
Diskusia