MENU
Menu

Techmag Pod divadlom našli obrovský rímsky poklad, má nevyčísliteľnú hodnotu

Talianske jazero Como je dnes známe predovšetkým výrobou kvalitných odevov z hodvábu. Nedávno však do povedomia vstúpilo aj unikátnym archeologickým nálezom, ktorý sa stal jedným z najhodnotnejších na Apeninskom polostrove. Vedci tu pri vykopávkach pod divadlom Cressoni našli stovky zlatých mincí, ktoré pochádzajú z čias antického Ríma.

Pod divadlom našli obrovský rímsky poklad, má nevyčísliteľnú hodnotu
Celá oblasť jazera Como je podľa talianskeho ministra kultúry Alberta Bonisoliho doslova studnicou pokladov pre archeológiu. Dôkazom je aj nález mincí z 5. storočia pred Kristom. Nachádzali sa v bridlicovom krčahu, ktorý bol prasknutý a odhaľoval tak blýskajúci sa poklad vo vnútri.

Najšialenejšie činy Caligulu: Rímsky cisár chcel byť bohom

Celkovo 300 mincí nájdených v krčahu pochádza z roku 474 pred Kristom. Unikátna je práve samotná doba, z ktorej mince pochádzajú. Len málokedy sa totiž podarí nájsť mince práve z tejto éry a navyše v takom obrovskom množstve. Majú nevyčísliteľnú hodnotu, ak by sa však predsa len objavili na čiernom trhu, potenciálny kupec by za ne zaplatil niekoľko miliónov eur.

Boudica: Žena, ktorá pripravila Rimanom krutú pomstu

Divadlo Cressoni, pod ktorým sa mince našli, postavili v 18. storočí a prvýkrát otvorilo svoje brány návštevníkom v roku 1870. Neskôr sa z neho stalo kino a napokon ho z finančných dôvodov úplne zavreli v roku 1997.

Pod divadlom našli obrovský rímsky poklad, má nevyčísliteľnú hodnotu
Budova bola určená na zbúranie a na jej mieste mal vyrásť apartmánový komplex. Plány na výstavbu sa však z dôvodu nájdenia mincí budú musieť odložiť. Minimálne do momentu, kedy archeológovia vyhlásia miesto za úplne preskúmané.

Muži a ženy, pred ktorými sa triasol Rím

Vedci sú samozrejme mimoriadne zvedaví, čo ešte v danej lokalite nájdu. Ministerstvo kultúry im svojimi nariadeniami pomáha a v snahe ochrániť historické dedičstvo vydáva nariadenia, ktoré hrajú do karát skôr archeológom než developerom.

Pod divadlom našli obrovský rímsky poklad, má nevyčísliteľnú hodnotu
Odborníci tvrdia, že v severnom Taliansku sa nikdy nič podobné nenašlo a ide o unikátny objav. Teraz už len stačí zabezpečiť, aby na nálezisku nepátrali aj tí, ktorým nejde o zachovanie kultúrneho dedičstva, ale o vlastné obohatenie.

DISKUSIA
13.10. 2018 15:00
Diskusia