Podobá sa na prírodný achát a je aj rovnako vyhľadávaný. V skutočnosti ide o mnoho vrstiev emailovej farby, ktoré počas striekania karosérií automobilov prischli na stojanoch v detroitských továrňach. Nadnesene sa dá povedať, že vo fordite sú zaznamenané desaťročia automobilovej histórie a farby, ktoré už dnes vidno len na historických vozidlách.

Tie najstaršie farebné vrstvy sú zväčša čierne a hnedé a odrážajú módne trendy v automobilizme. Nasledujú šedé odtiene a po nich už aj pestrofarebné. Kde-tu prekukne aj ligotavá metalíza. Dnes už detroitské acháty nevznikajú, keďže ručné striekanie bolo už dávno nahradené automatizáciou a robotmi. A tak kusy, ktoré dnes existujú, stoja takmer rovnako ako prírodné acháty.

Ručné striekanie karosérií vymizlo z Detroitu v 70. rokoch. Spolu s ním skončila aj produkcia forditu. Dnes kusy neopracovanej a vytvrdnutej farby zbierajú najmä šperkári, ktorí ich obrusujú a leštia a následne predávajú nielen ženám, ale i automobilovým nadšencom. Väčšinu ľudí totiž viac než farebnosť forditu fascinuje fakt, že je v ňom zaznamenaná história áut.

Nánosy vrstiev farby sa museli z času načas zo stojanov odstraňovať, pretože zavadzali. Mnohí pracovníci si ich však odkladali ako suveníry a dnes tak majú doma skutočne cenné kúsky. Väčšina forditu však skončila na skládkach, keďže v minulosti išlo výlučne o odpad. Nik nemohol tušiť, že v 21. storočí pôjde o surovinu, z ktorej sa budú vyrábať šperky.