MENU
Menu

Techmag Desivý nález z praveku: Vták požieral deti neandertálcov

Pred pár rokmi našli archeológovia v Poľsku niekoľko kostí neandertálcov, ktoré až donedávna ukrývali desivé tajomstvo. Dve kosti totiž patrili dieťaťu, ktoré zomrelo pred asi 115-tisíc rokmi a z nejakého dôvodu boli porézne. Odborníkom sa napokon podarilo zistiť, prečo ich našli práve v takom stave. Kosti totiž prešli tráviacim traktom obrovského mäsožravého vtáka.

Desivý nález z praveku: Vták požieral deti neandertálcov
Nie je jasné, či doposiaľ neidentifikovaný vták dieťa aj zabil, alebo len našiel jeho ostatky, ktoré následne zožral. Vedci nemôžu vylúčiť ani jednu z možností, tvrdia však, že ide o absolútne jedinečný nález. Ide o vôbec prvé kosti z doby ľadovej, o ktorých sa vie, že prešli tráviacim traktom zvieraťa.

Rezba stará pol milióna rokov? Aj ona patrí medzi najstaršie objavy

Neandertálci boli pomerne blízkymi príbuznými moderných ľudí. V Poľsku sa objavili pred približne 300-tisíc rokmi a vyhynuli pred asi 35-tisíc rokmi.

Našli najväčšieho dinosaura v dejinách, meral úctyhodných...

Poľskí archeológovia pritom tento nález takmer prehliadli. Kosti dieťaťa totiž našli v jaskyni medzi zvieracími kosťami a spočiatku si mysleli, že všetky ostatky patria jednému zvieraťu. Až laboratórne testy ukázali, že to nie je pravda.

Telá z močiarov: Múmie, ktoré vytvorila príroda

Podľa analýzy malo dieťa v čase smrti päť až sedem rokov. Kosti sú nanešťastie veľmi malé, majú len jeden centimeter, a tak vedci nebudú môcť uskutočniť analýzu ich DNA. Napriek tomu sú si istí tým, že patrili neandertálcovi. Našli sa totiž v starších vrstvách jaskyne, kde sa okrem iného nachádzali aj nástroje, ktoré používali práve neandertálci.

Desivý nález z praveku: Vták požieral deti neandertálcov
Je zvláštne predstaviť si, že pred tisíckami rokov existoval vták, ktorý mohol loviť ľudí či prinajmenšom deti. A ostáva otázkou, či sa niekedy v budúcnosti môže podobný druh opäť vyvinúť.

DISKUSIA
31.10. 2018 13:00
Diskusia