Z cintorína sa stal potápačský raj. Lagúna Chuuk sa nachádza v Mikronézii asi 1500 kilometrov severozápadne od Novej Guiney. V roku 1528 ju objavili Španieli a už v tých časoch tu žili domorodé kmene. Územie neskôr vlastnili Nemci i Japonci a napokon sa stalo najväčším lodným cintorínom druhej svetovej vojny. Potápanie je tu len pred odvážnych.

Desivý cintorín z druhej svetovej vojny: Stále sa tu dajú nájsť ľudské lebky
Počas vojny bola lagúna Chuuk jednou z najväčších námorných základní Japonska. Okrem desiatok lodí tu slúžilo aj asi 40-tisíc mužov. Keď však Američania 3. februára 1944 dobyli Marshallove ostrovy, Japonci si uvedomili hroziace nebezpečenstvo a väčšie plavidlá zo základne stiahlo. Napriek tomu ostávala lagúna dôležitým oporným bodom krajiny vychádzajúceho Slnka.

Rodina zo sibírskej divočiny: Lykovovci nepostrehli, že prebehla druhá svetová vojna

17. februára 1944 spustilo americké námorníctvo Operáciu Hailstone (krúpy). Išlo o kombinovaný útok letectva a pechoty, ktorý zdevastoval japonské postavenie v lagúne Chuuk. Počas dvoch dní lietadlá potopili asi 50 lodí, zničili 250 japonských lietadiel a zabili 4 500 mužov z posádky základne.

Tikajúca bomba na Temži: Jej výbuch môže spôsobiť cunami

Operácia Hailstone zaznamenala úspech. Do konca vojny ostala základňa v lagúne pre Američanov zanedbateľným problémom. Vraky a telá mužov, ktoré ostali na dne mora, Japonci nevyzdvihli.

Až v roku 1969, keď film s názvom „Lagúna stratených lodí" vypustil do sveta Jacques Cousteau, základňa pritiahla pozornosť. V dokumentárnej snímke sa objavili nielen zábery potopených plavidiel, ale aj vraky, kde boli stále uväznené telá námorníkov. Záujem verejnosti potom primäl japonskú vládu k tomu, aby mŕtvoly vylovila a dopriala im riadny pohreb. Nie všetky sa však podarilo vytiahnuť.

Tí, ktorí sa v lagúne Chuuk dnes potápajú, môžu vidieť dôsledky Operácie Hailstone na vlastné oči. V trupoch niektorých vrakov vidno, ako ich zasiahli torpéda. Pri iných lodiach vidno, že príčinou ich skazy boli bomby.

Oskar Dirlewanger: najhorší muž SS mal na svedomí desiatky tisíc životov

Potápači sa dnes snažia identifikovať jednotlivé vraky. Pomáha im v tom aj priezračná voda. Z hladiny vidno aj lode v hĺbke 15 metrov.