MENU
Menu

Techmag Čoskoro vám možno burger pripraví Flippy

Kuchyne v kalifornských prevádzkach rýchleho občerstvenia majú našliapnuté k revolučnej zmene. Tou sa môže stať robot Flippy chŕliaci 150 burgerov za hodinu, bez toho, aby požadoval plat, príplatky či iné zamestnanecké benefity.

Pri prvom zapojení do ostrej prevádzky ale robot vydržal v službe iba jediný deň, napísal na svojom webe americký denník The Washington Post. A dá sa povedať, že sa Flippy stal obeťou svojho vlastného úspechu. Premiéru si odpracoval v podniku Caliburger v Pasadene. Do reštaurácie sa ale nahrnulo toľko zákazníkov dychtiacich vidieť robota pri práci, že si vedenie rýchlo uvedomilo, že robot neudrží krok s dopytom. A preto sa rozhodlo Flippyho dočasne postaviť mimo službu - a medzitým vyškoliť ľudských zamestnancov kuchyne, aby po boku robota dokázali pracovať efektívnejšie.

"Ide hlavne o načasovanie," povedal novinárom Anthony Lomelino, šéf technologického odboru Cali Group. "Keď ste vzadu v kuchyni medzi ľuďmi, rozprávate sa spolu. S Flippym sa musíte prispôsobiť jeho naprogramovaniu. Zladiť s ním to, čo robíte, kedy to robíte a ako to robíte," dodal. Robot mal pracovať počas poludňajšej špičky v medzinárodnom burgerovom reťazci. Je navrhnutý tak, aby s pomocou digitálneho tiketovacieho systému prijímal objednávky, obracal karbonátky a odoberal ich z grilu. Flippy používa termálne aj bežné videnie, rovnako ako kamery, aby zachytil, kedy sa na grile ocitne nový plátok mletého mäsa, a potom každý burger sleduje počas pečenia. Tí, ktorí by si robili  starosti, že ich robot pripraví o prácu v reštauráciach, môže upokojiť fakt, že Flippy stále potrebuje ľudského asistenta, ktorý ukladá mäso na gril. Robot tiež ukazuje čas na dopečenie burgerov na displeji, takže jeho ľudskí spolupracovníci vedia, kedy je tá pravá chvíľa dať navrch každého plátok syra a kedy ich možno začať obkladať šalátom a paradajkami, uviedla pasadenská firma Miso Robotics, ktorá podľa svojho tvrdenia "prvého robota na obracanie burgerov na svete" vyvinula. Medzi ďalšie Flippyho schopnosti patrí výmena obracačiek, aby nepoužíval tú istú na surové a upečené mäso, a zabránil tak kontaminácii jedla. Počas pečenia tieto obracačky priebežne umýva a dokáže aj používať stierku, aby gril ostal čistý bez pripečených kúskov jedla.

Flippy by mohol byť riešením vysokej fluktuácie zamestnancov vo fast-foodových reťazcoch, kde priemerne počas každého roka odíde až 50 percent zamestnancov. A zatiaľ čo dôvodom, prečo odchádzajú, môžu byť nízke mzdy, celý priemysel rýchleho občerstvenia v USA ročne minie cca 3,4 miliardy dolárov (asi 2,75 miliardy €) za nábor a zaškoľovanie nových zamestnancov. Nahradiť aspoň niektoré kuchynské práce robotmi by mohlo eliminovať také problémy, ako sú pracovné úrazy vrátane popálenín. Zároveň by ale mohlo prispieť k zhoršeniu iného problému, ktorým je strata pracovných miest. Za posledných 30 rokov za stratou asi 80 percent pracovných miest v americkej výrobe stálo nahradenia človeka strojom. Nedávne štúdie ukazujú, že sa tento vzorec bude šíriť aj v ďalších odvetviach. Podľa správy z roku 2017 môže až 40 percent pracovníkov stratiť zamestnanie, ktoré začnú miesto nich zvládať pokročilé technológie.

DISKUSIA
26.3. 2018 12:30
Diskusia