MENU
Menu

Techmag Čo všetko ste nevedeli o bondovkách

Lámač ženských sŕdc a agent s povolením zabíjať - to je James Bond. Hrdina 14 kníh od autora Iana Fleminga a 24 filmov sa teší popularite ako najslávnejší britský tajný agent už viac, než pol storočia. Aj keď jeho príbehy sú verejnosti dobre známe, sú veci, ktoré o Bondovi a bondovkách vie iba málokto. Pozrite sa na ne.

Čo všetko ste nevedeli o bondovkách
007 je podľa autobusovej linky
Keď niekto počuje 007, automaticky si predstaví kultového britského agenta, lebo to znie poriadne drsne a elitne. Preto sa dá len ťažko prehltnúť, že pri vymýšľaní označenia Jamesa Bonda v tajnej službe MI6 sa spisovateľ Ian Fleming inšpiroval autobusovou linkou 007, ktorou často cestoval.

Sean Connery mal ako Bond príčesok
Sean Connery je považovaný za prototyp Jamesa Bonda. Jeho nasledovníkov, ktorí hrali agenta 007 vyberali podľa toho, aby sa čo najviac podobali na Conneryho (tradíciu jeho dvojníkov porušil až posledný Bond - Daniel Craig, ktorý je svetlovlasý a veľmi sa naňho nepodobá). Preto kuriózne vyznieva fakt, že v úlohe Jamesa Bonda mal Connery na hlave príčesok.

FOTO: Odhaľte, ako vyzerajú filmy bez špeciálnych efektov

Názov filmu zmenili vďaka preklepu
Film z roku 1997, kde bol v úlohe Bonda Pierce Brosnan, sa mal pôvodne volať Tomorrow Never Lies (v preklade Zajtrajšok nikdy neklame), ale pri faxovaní scenáru sa prihodil preklep a prišlo Tomorrow Never Dies (v preklade Zajtrajšok nikdy nezomiera). Náhoda sa ukázala ako dobrý scenárista a nový názov sa tvorcom zapáčil a film pomenovali podľa verzie s preklepom.

Existujú aj neoficiálne bondovky
Okrem 24 oficiálnych filmov existuje aj viacero neoficiálnych snímok o agentovi 007. Vyšlo aj mnoho kníh o agentovi Bondovi, ktorých autorom nie je Ian Fleming.

FOTO: Kuriózne zbierky celebrít: Čo doma zhromažďujú?

M je podľa Flemingovej matky
Šéfku tajnej služby M pomenoval spisovateľ podľa svojej matky, ktorej hovoril M. Práve táto krátka prezývka napadla Ianovi Flemingovi vždy, keď bola reč o niekom, kto je pri moci a rozdáva rozkazy.

Práva na filmovú adaptáciu boli predané za smiešnu sumu
Spisovateľ Ian Fleming poriadne prerobil, keď predal práva na sfilmovanie príbehov o agentovi 007. Spoločnosti CBS ich predal za 1000 dolárov, čo je okolo 860 eur. Ale zo ziskov z tlačenej verzie si mohol dovoliť kúpiť dom pri Buckinghamskom paláci, vilu na pláži, luxusnú kanceláriu a legendárnu vilu Goldeneye na Jamajke.

DISKUSIA
27.8. 2018 19:00
Diskusia