Kryptomeny sú čoraz viac súčasťou hlavného ekonomického prúdu. Otestujte svoje vedomosti o tomto fenoméne
Blockchain je decentralizovaná databáza, ktorá umožňuje fungovanie významných kryptomien, aj bitcoinu. Podstatou systému je to, že jeho účastníci jednotlivé transakcie overujú. Tento systém zabezpečuje, že meniť zápisy v blokoch podvodom je veľmi náročné. Zápis v blockchaine sa teda považuje za veľmi bezpečný.
Stablecoin je označenie pre kryptomeny, ktorých hodnota sa odvíja od podkladového aktíva. Najvýznamnejším stablecoinom je mena tehter, ktorá je naviazaná na hodnotu amerického dolára.
Digitálne euro je projekt virtuálnej meny z dielne ECB. Aktuálne nie je jasné, v akej podobe, a či vôbec, digitálne euro vznikne. Aktuálne plynie dvojročné obdobie, v rámci ktorého ECB hľadá odpovede na otázky o tom, ako by digitálna mena mala fungovať. Ak digitálne euro skutočne vznikne, nebude fungovať skôr ako v roku 2025. Ak mena vznikne, bude v pomere jedna k jednej naviazaná na hodnotu eura.
Nigéria oficiálne spustila fungovanie meny eNaira 25. októbra minulého roku. Nigéria sa stala druhou krajinou, v ktorej funguje virtuálna mena centrálnej banky v plnom rozsahu. Okrem Nigérie funguje virtuálna mena v plnom rozsahu aj na Bahamách.
Bitcoin sa oficiálnou menou v Salvádore stal 7. septembra minulého roka. Cieľom zavedenia bitcoinu ako oficiálneho platidla je okrem iného zjednodušenie a zlacnenie cezhraničných platieb. Veľkú časť miestnej ekonomiky totiž tvoria Salvádorčania pracujúci v zahraničí, ktorí posielajú peniaze domov.
Hodnota bitcoinu bola v čase uzávierky kvízu približne 40 500 dolárov za kus. Bitcoin zároveň tvorí približne štyridsaťjeden percent globálneho trhu. Najviac peňazí bolo v kryptomenách v novembri 2021, keď globálna hodnota trhu s virtuálnymi menami prekročila 2,9 bilióna dolárov.
Satoshi Nakamoto je entita, ktorá nie je spoľahlivo stotožnená. Môže ísť o jednotlivca, ale aj celú skupinu ľudí. Ľudí, o ktorých sa hovorí, že by mohli byť tvorcami bitcoinu, je niekoľko, nikto z nich nedokázal presvedčiť celosvetovú komunitu, že bitcoin skutočne vytvorili. Satoshimu Nakamotovi patrí niekoľko peňaženiek. Je na nich toľko bitcoinov, že teoreticky, v závislosti od hodnoty bitcoinu, patrí k najbohatším ľuďom na planéte.
Systematický dohľad, ktorý by znamenal ochranu spotrebiteľa, v súčasnosti na Slovensku nie je. NBS čiastočne vykonáva dohľad tým, že upozorňuje na podozrivé spoločnosti, ktoré tvrdia, že poskytujú služby v oblasti virtuálnych mien. Trh ale systematicky nesleduje. Zmenu zrejme prinesie nariadenie MiCa, ktoré v EÚ stanoví jednotné pravidlá pre trh s kryptomenami.
Vyskúšajte aj ďalšie kvízy na TREND.sk