MENU
Menu

Techmag Čo by sa s vami stalo, ak by ste spadli do čiernej diery?

Čierne diery vedcov neustále fascinujú. Bežného človeka však zrejme najviac zaujíma, čo by sa stalo so Zemou, ak by sa do blízkosti čiernej diery dostala.

Čo by sa s vami stalo, ak by ste spadli do čiernej diery?
Čierne diery sú mimoriadne zvláštnymi objektmi. Majú obrovskú hmotnosť a deformujú tak priestor i čas okolo seba. Dokonca ani svetlo im nedokáže uniknúť. Už z toho je zrejmé, že nejde o práve ideálne miesto na dovolenku.

Ak by sa Zem dostala do blízkosti čiernej diery, o slovo by sa prihlásila takzvaná špagetizácia. Pojem vymyslel známy vedec Stephen Hawking a so Zemou by sa pri tomto procese dialo presne to, čo si predstavujete: začala by sa naťahovať ako špageta.

Najlepšie si to predstavíte na vlastnom tele. Ak by ste sa do blízkosti čiernej diery dostávali hlavou napred, pôsobila by na ňu silnejšia gravitácia, než na vaše nohy. Začali by ste sa naťahovať a samozrejme stenčovať. To isté by sa dialo s našou planétou a skaza by bola neodvratná.

Opíšme si to podrobnejšie. Keď objekt prekročí horizont udalostí - vonkajšiu hranicu čiernej diery, tiež zvanú bod, z ktorého niet návratu - o slovo sa prihlásia tie isté sily, takzvané slapové, ktoré spôsobujú príliv a odliv na Zemi. Gravitačná sila sa so zväčšujúcou sa vzdialenosťou zväčšuje a naopak. Preto kvôli pohybu Mesiaca hladina morí na niektorých miestach rastie a inde zasa klesá.

Čierna diera o veľkosti našej planéty je samozrejme mnohokrát hmotnejšia než Mesiac, takže aj gravitačná sila bude podstatne väčšia. Ak by ste, čisto teoreticky boli schopní skočiť do čiernej diery šípku, na hlavu by pôsobila oveľa silnejšia gravitácia, než na nohy. Začala by špagetizácia a z vás by sa behom momentu stal prúd subatomárnych častíc.

Čo by sa s vami stalo, ak by ste spadli do čiernej diery?
Nič z toho by ste samozrejme nevnímali, nakoľko by sa vám okamžite rozpadol mozog. Bola by to škoda, prišli by ste totiž o úžasný zážitok. Prežiť, teda zachovať si svoju štrukturálnu integritu (celistvosť), by sa vám možno podarilo pri strete z obrovskou čiernou dierou, povedzme o veľkosti Slnečnej sústavy. Slapové sily na horizonte udalostí totiž s rastom veľkosti čiernej diery klesajú.

V takom prípade by ste sa stali svedkom zakrivenia časopriestoru, ktorý predpovedal už Albert Einstein vo svoje teórii realtivity.

Charles Liu, astrofyzik z Amerického prírodovedného múzea, by tento zážitok opísal nasledovne: „Pri páde do čiernej diery by ste najprv dosiahli rýchlosť svetla. Čím rýchlejšie by ste sa pohybovali priestorom, tým pomalšie by ste šli časom. Navyše objekty, ktoré sem spadli pred vami, by zažívali ešte väčšiu dilatáciu (spomalenie) času ako vy. Ak by ste sa teda vedeli pozerať pred seba, videli by ste každú vec, ktorú čierna diera kedysi pohltila. A naopak: pri pohľade za seba by ste videli všetko, čo sem kedy spadne."

V podstate by ste tak v jednom momente videli celú históriu daného bodu, od Veľkého tresku až po vzdialenú budúcnosť. Nie až taký zlý spôsob odchodu na večnosť, čo poviete?

Autor: Filip
Foto: Shutterstock

 

DISKUSIA
22.2. 2016 6:00
Diskusia