Letiaci čmeliak môže vyzerať ako nemotorný a pomalý, ale najnovšie vedecké výskumy dokazujú, že tento hmyz môže vyletieť vyššie, než je vrchol Mount Everestu. Vedci z univerzity vo Wyomingu zistili, že napríklad včely môžu napriek okrúhlym telíčkam a relatívne malej ploche krídel vyletieť do takej výšky, ktorá by človeka zabila. 
V sérii experimentov vedci umiestnili divé včely do skúmaného letového priestoru. Všetkým účastníčkam experimentu sa podarilo vyletieť do výšky 7 500 metrov, dve z nich dokonca dosiahli výšku 9-tisíc metrov!

Niektoré zvieratá sa prispôsobili životu vo vysokých nadmorských výškach, kde je vzduch redší. Napríklad jaky, miestny dobytok v Himalájach, môže žiť vo výškach až 6-tisíc metrov nad morom.

Najvyššie žijúci hmyz je takzvaný skákajúci pavúk Euophrys omnisuperstes , ktorý žije vo výškach až 6 700 metrov. Tiež bolo zistené, že na Mount Evereste vo výške 6 480 metrov rastie mach, a predpokladá sa, že je to najvyššie položené miesto, kde sa našlo rastlinstvo.

Najvyššie lietajúce vtáky sú husi, labute a brehule, ktoré vedci zaznamenali vo výške viac ako 8-tisíc metrov.  V roku 2008 boli na Mount Evereste objavené kolónie čmeliakov vo výške viac ako 5 600 metrov nad morom, čo je najvyššia nadmorská výška, kde sa objavil živý hmyz.  Pre porovnanie: vrchol Mount Everestu má výšku 8 848 metrov nad hladinou mora, a jeho vrchol je považovaný za hranice ľudskej vytrvalosti . Ak by bol len o sto metrov vyššie, už by bol mimo dosahu horolezcov. Tí, ktorí sa odvážia do výšok nad 8-tisíc metrov, idú do takzvanej zóny smrti