MENU
Menu

Techmag Číhajú v temnote: Jaskynné krokodíly šokovali vedcov

Pred desiatimi rokmi sa tím vedcov vydal na expedíciou do dažďového pralese v Gabone. Naďabil na jaskyňu a rozhodol sa ju preskúmať. Hneď po vstupe však na členov skupiny čakalo desivé prekvapenie. V priestore plnom netopierov zahalenom nepreniknuteľnou tmou zrazu zasvietili dve oči. Keď na ne posvietili baterkou, odhalili ďalšie detaily. Bol to krokodíl.

Číhajú v temnote: Jaskynné krokodíly šokovali vedcov
Krokodíly len veľmi sporadicky obývajú jaskyne, a tak tento objav vedcov spočiatku nepríjemne prekvapil. Našťastie pre nich bolo zviera rovnako šokované a namiesto útoku sa stiahlo hlbšie do jaskyne. Ľudia následne preskúmali asi 600 metrov tunelov a naďabili celkovo na deväť krokodílov, ktoré žili v nehostinných priestoroch.

VIDEO: Masaker krokodílov: Dedinčania zabili stovky ohrozených zvierat (18+)

V jaskyni nebolo žiadne svetlo, všade bol netopierí trus a krokodíly trpeli nedostatkom potravy. Niektoré jedince sa dokonca zasekli v úzkych prielezoch a nemali šancu vyslobodiť sa.

Ľudožrút Gustave: Tento krokodíl má na svedomí 300 ľudí

Do jaskyne Abanda sa odvtedy vybralo viacero pátracích tímov, ktoré chceli pochopiť, prečo krokodíly žijú týmto spôsobom. A zistili zaujímavé veci.

Číhajú v temnote: Jaskynné krokodíly šokovali vedcov
Jaskyne obýva poddruh krokodíla čelnatého, ktorý je rozšírený v celej západnej a strednej Afrike. Ide o najmenší druh krokodíla na svete, dorastá do dĺžky len 1,5 metra. Jaskynné krokodíly sa od svojich príbuzných z močiarov a pralesov líšia najmä širšími hlavami, slabým zrakom a zvláštnym oranžovým odtieňom kože. Vedci veria, že farba je dôsledkom dlhoročného pobytu vo vode s vysokou koncentráciou netopierieho trusu. Ten zafarbil kožu rovnako, akoto chemikáliami robia napríklad výrobcovia kabeliek.

VIDEO: Aktivisti zachránili monštrózneho krokodíla, meral viac než...

Odborníci tiež vzhľadom na skúmanie genofondu jaskynných krokodílov veria, že dochádza ku vzniku celkom nového druhu krokodílov. Vzhľadom na zmeny v DNA, na ktorých priebeh je potrebných niekoľko stoviek generácií zvierat, sa odhaduje, že plazy žijú v jaskyniach už tisíce rokov. Môže však ísť aj o dôsledok párenia malého počtu jedincov. Keby ste napríklad oddelili komunitu stovky ľudí na tisíc rokov od okolitého sveta, časom by v nej začali vznikať mutácie v dôsledku nedostatočnej rozmanitosti DNA.

Nedá sa povedať, prečo sa vlastne krokodíly utiahli do jaskyne. Možno im zachutili netopiere, keďže nič iné sa v podzemných priestoroch jesť nedá (s výnimkou cvrčkov a siníc). A možno tam žijú z donútenia. Mladé jedince totiž dokážu vyliezť úzkym otvorom do vonkajšieho sveta, akonáhle však krokodíl dosiahne určitú veľkosť, už sa neprepchá a je odsúdený do smrti žiť v nepreniknuteľnej tme plávaním v truse netopierov.

DISKUSIA
30.10. 2019 13:00
Diskusia