MENU
Menu

Techmag Chcete bývať vo Villa Las Estrellas? Jedine bez slepého čreva

Aby ste sa mohli natrvalo presťahovať do čilskej osady Villa Las Estrellas, nestačí vám občianstvo Čile a dostatok peňazí. Musíte mať aj potvrdenie o úspešnej apendektómii. So slepým črevom sem môžete ísť iba na výlet, s trvalým pobytom nerátajte. Villa Las Estrellas totiž leží v Antarktíde.

Chcete bývať vo Villa Las Estrellas? Jedine bez slepého čreva
O Villa Las Estrellas treba vedieť niekoľko vecí. V prvom rade je to miesto, ktoré sa asi najväčšmi približuje predstavám o kolónii pozemšťanov na inej planéte. Leží ďaleko od civilizácie a panujú tu extrémne drsné prírodné podmienky. Človek, ktorý by tu chcel bývať, musí absolvovať sériu psychologických vyšetrení. V zime je totiž celá osada pochovaná pod vrstvami v snehu a ľudia si v nich musia prerážať cesty. Namiesto denného svetla si tu užijete akurát tak pár minút, počas ktorých nie je úplná tma. Priemerná ročná teplota na úrovni -2,3 stupňa Celsia je naozaj nízka a počas zimných mesiacov klesá minimálna teplota aj na -47 stupňov.

Smrť vedca na Južnom póle: Bezcitný vrah ostáva dodnes neznámy

Dnes tu žije asi 80 ľudí. Zväčša ide o príslušníkov čilských vzdušných síl a ich rodín. Každý, kto má viac ako šesť rokov, už niekedy v živote podstúpil apendektómiu. Opatrnosti tu nikdy nie je dosť. Osada totiž leží na Ostrove kráľa Juraja asi 120 kilometrov od pobrežia Antarktídy a najbližšia nemocnica, kde sa dá operovať, je tisíc kilometrov ďaleko. Villa Las Estrellas síce má vlastnú nemocnicu, v nej však slúži len všeobecný lekár. A vietor, ktorý tu občas dosahuje aj rýchlosť 200 kilometrov za hodinu, v podstate znemožňuje vzlet lietadla vtedy, kedy si to človek zmyslí.

FOTO: Prelomová expedícia: Storočné zábery z expedície do Antarktídy berú dych

Sergio Cubillos, ktorý je veliteľom miestnej vojenskej základne, pre médiá uviedol, že pacienta musia udržať nažive dva až tri dni. Tak dlho trvá, kým ho môže lietadlo prepraviť do Čile. A práve z tohto dôvodu nie je možné vo Villa Las Estrellas otehotnieť. Síce sa to nezakazuje, ale rozhodne neodporúča.

Chcete bývať vo Villa Las Estrellas? Jedine bez slepého čreva
Osadu založili v roku 1984 počas vlády diktátora Augusta Pinocheta. Ten chcel upevniť postavenie svojej krajiny v priestore známom ako „čilská Antarktída". Odvtedy tu žijú rodiny a Čile a Argentína sú jedinými dvomi štátmi, ktoré do Antarktídy posielajú celé rodiny.

Lenin na Južnom póle: Naozaj tu stále stojí

Ľudia do Villa Las Estrellas odchádzajú žiť z jediného dôvodu. Tým je finančný zisk. Čilská vláda platí veľmi slušne tým, ktorí sa tu rozhodnú pár rokov bývať. Peniaze pomáhajú prekonať aj strasti spojené s životom v tak odľahlej oblasti. Navyše majú výhodu: pokoj, aký väčšina ľudí na Zemi nepozná.

DISKUSIA
19.9. 2018 12:00
Diskusia