Ceny nových áut permanentne rastú a dodacie lehoty sa aj tento rok ďalej predlžujú. Preto stále viac rodín siaha po mladších jazdených vozidlách v dobrom stave. V ponuke je ich veľké množstvo, väčšinu z nich tvoria kompaktné hatchbacky a malé SUV. Ktoré z jazdených áut sú však najlepšou voľbou pre rodiny v cenovom rozpätí do 20-tisíc eur? Jiří Červenka, experta európskeho marketplace Carvago.com, má pre vás päť tipov na modely, s ktorými nič nepokazíte.

Ako sme vyberali?

Predpokladáme, že rodina, ktorá minie 20-tisíc eur na auto, nebude chcieť riešiť žiadne nákladné opravy. Preto sme sa zamerali len na vozidlá do štyroch rokov veku a nájazdom do 99 000 km, ktoré ešte nejaký čas nebudú potrebovať väčší servis. A keďže hatchbacky a malé sedany pre potreby bežnej rodiny nestačia, hľadali sme vozidlá s karosériou kombi, SUV alebo MPV.

Pokiaľ ide o vybavenie, je jasné, že každý má svoje kritériá nastavené inak. V súčasnosti by sme už nechceli rodinné auto bez automatickej prevodovky. Za veľmi užitočnú považujeme podporu Apple CarPlay/Android Auto, čo sú funkcie, ktoré umožňujú zrkadlenie obrazovky smartfónu na palubnom displeji. Rovnakou nevyhnutnosťou sú parkovacie senzory. A keďže rodinné vozidlo musí byť schopné bezpečne predbiehať a suverénne sa pohybovať po diaľniciach aj pri plnom obsadení, považujeme hranicu 88 kW (120 k) za absolútne minimum.

Z ponuky jazdených áut sme na základe vyššie uvedených kritérií vybrali päť modelov, ktoré vďaka menšiemu záujmu v celej Európe nezdraželi za posledné obdobie vôbec alebo len minimálne. “V Carvago dlhodobo zbierame big data z európskych trhov a sledujeme vývoj cien jazdených áut. Na základe toho sme identifikovali cenovo výhodné rodinné modely, ktoré sú zaujímavou alternatívou k vychyteným modelom ako Passat či Superb, ktoré len za posledný rok zdraželi o 20 percent,” vysvetľuje Jiří Červenka. Odporúčania sú uvedené v abecednom poradí bez určenia poradia.

Ford Focus kombi

Ford nezažíva v Európe (opäť) najúspešnejšie obdobie, ale to neznamená, že vyrába zlé autá. Focus stále vyniká v kompaktnej triede z hľadiska jazdných vlastností, ale rodiny skôr ocenia veľký a nadpriemerne široký batožinový priestor (vo verzii kombi) alebo asistenčné systémy, ktoré získali pochvalu od Euro NCAP.

Ford Focus EcoBoost Hybrid.
Ford Focus EcoBoost Hybrid.
Zdroj: Ford

Praktické detaily, ako je elektrická detská poistka alebo výsuvné chrániče hrán dverí, tiež nie sú na zahodenie. Problematickú dvojspojkovú automatickú prevodovku nahradila v rokoch 2018-2019 nová, 8-stupňová prevodovka tradičnej konštrukcie, ktorá v testoch nerobí hanbu. K dispozícii je aj verzia Active - hoci bez pohonu všetkých kolies, ale so zakrytovaným a o 30 mm zvýšeným podvozkom.

Plusy

  • Jazdné vlastnosti,
  • veľký batožinový priestor,
  • sofistikované funkcie diaľkového prístupu cez aplikáciu,
  • jazdené vozidlá zo západných trhov majú veľmi slušnú výbavu.

Mínusy

  • Neatraktívny interiér,
  • kolísavá kvalita vyhotovenia,
  • malá nádrž na AdBlue.

Nástrahy

  • Stav batérie,
  • vibrácie od polosí,
  • závady elektroinštalácie.