Celoročné pneumatiky sú čoraz väčšou témou - oplatí sa do nich investovať, sú naozaj ekonomické? A v čom sú vlastne horšie ako letné či zimné pneumatiky? Portál Tyrereviews.com sa teraz pozrel na bežné celoročky Michelin CrossClimate 2 a výkonnostne orientované Michelin Pilot Sport All Season 4. Ich výkonnosť v porovnaní s letnými plášťami Michelin Pilot Sport 4 S či zimným dezénom Michelin X-Ice Snow vás možno prekvapí.

Pozrite si výsledky meraní Tyrereviews.com v galérii

Test potvrdil predpoklady, ktoré vychádzajú aj z iných meraní, napríklad skúšky, ktorú vykonával Auto Bild. Na snehu sú zimné pneumatiky lepšie, než celoročné pri brzdení z rýchlosti 32 km/h na tempo 8 km/h dokázali zabrzdiť na približne 11,6 metra, zatiaľ čo celoročné na to potrebovali 12,3 metra. Pri vyššej rýchlosti by sa rozdiely medzi plášťami X-Ice Snow a CrossClimate 2 iba prehlbovali. Rozdiel bol citeľný aj pri jazde po vytýčenom okruhu či pri akcelerácii.

Na suchej vozovke však celoročné pneumatiky tie zimné zatienili, pri brzdení z tempa 99 km/h na 4,8 km/h potreboval plášť CrossClimate 2 44,3 metra, X-Ice Snow až 53,2 metra. Na mokrej vozovke je podľa meraní Michelinu taktiež lepšia pneumatika CrossClimate 2.

Porovnanie výkonnosti jednotlivých dezénov. (Dry - sucho; Wet - mokro; Snow - sneh)
Porovnanie výkonnosti jednotlivých dezénov. (Dry - sucho; Wet - mokro; Snow - sneh)
Zdroj: Tyrereviews.com

Veľkým prekvapením testu je fakt, že Michelin odhaduje životnosť pneumatiky CrossClimate 2 na 96 000 kilometrov (resp. tak dlho platí záruka). Pre zimné pneu X-Ice Snow výrobca garantuje nižšiu životnosť na úrovni 64 000 kilometrov, pričom letná pneumatika Pilot Sport 4 S má predpoklad na ešte nižší nájazd.

V praxi test Tyrereviews.com potvrdil predpoklady, ktoré hovoria o tom, že ak bývate na severe Slovenska, kde snehová pokrývka drží dlho, alebo trávite každý víkend zimy na lyžovačke v alpách, mali by ste radšej siahnuť po špecializovaných zimných pneumatikách. Ak však vaše auto sneh vidí len zriedka, môžete si s čistým svedomím dopriať komfort celoročných pneu, ktorý vám navyše prinesie aj finančnú úsporu.

Pri celoročných pneumatikách je dôležité zdôrazniť, že by ste mali siahať po kvalitných produktoch, tie najlacnejšie totiž často nemajú práve najlepšiu výkonnosť. Medzi top modely sa radí aj tu testovaný Michelin CrossClimate 2, avšak siahnuť môžete pokojne aj po plášťoch Vredestein Quatrac či Hankook Kinergy 4S², ktoré v teste Auto Bildu obstáli medzi najlepšími. Naše porovnanie tento rok ovládla pneumatika Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 91 V.

Pozrite si výsledku testu celoročných pneu tu:

Celé porovnanie celoročných pneu Tyrereviews.com nájdete tu: