MENU
Menu

Techmag Brutálna príroda: Mucha zožerie čmeliaka zvnútra a donúti ho vykopať si hrob

Ako by postupná strata prirodzeného prostredia a pesticídy nestačili. Čmeliaky sa okrem ľuďmi vytvorených problémov musia popasovať aj s tým, čo pre ne nachystala samotná príroda. Napríklad s parazitickou muchou. Tá čmeliaka vo vzduchu napadne a nakladie doňho vajíčko. Z neho sa vyliahne larva, ktorá postupne zožerú korisť zvnútra. Ešte predtým ale čmeliaka donúti, aby si vykopal hrob.

Brutálna príroda: Mucha zožerie čmeliaka zvnútra a donúti ho vykopať si hrob
Naozaj nejde o scenár z hororu. Muchy rodu conopidae sú skutočné. Ide o parazity, ktoré svoju korisť dovedú k neodvratnému a krutému koncu. Ten nastane v jamke, ktorú si vyhrabe sám čmeliak. Keď v nej zomrie, mucha sa kŕmi tak dlho, až kým nevyrastie a nestane sa dospelým jedincom. Potom jednoducho zo zvyškov koristi vylezie a vzlietne.

FOTO: Parazity u vás doma: skrývajú sa aj pred vašimi očami

Muchy rodu conopidae útočia zákerne. Dospelá samica čaká v zhluku kvetov, ktoré lákajú opeľovačov. Keď sa čmeliak dostane dostatočne blízko, mucha rýchlo vzlietne a trafí korisť. Oproti čmeliakovi je podstatne menšia, sila nárazu je však dostatočná na to, aby zhodila čmeliaka na zem. Ten sa síce otrasie a znovu odletí, netuší však, že už je infikovaný.

Najhoršie parazity, ktoré by ste rozhodne nechceli mať

Nálet muchy je prevedený bezchybne. Útočníčka tesne pred nárazom do čmeliaka vysunie kladielko (akási obdoba žihadla) a vrazí mu ho do tela. Ide vlastne o kladenie vajíčka do obete.

Brutálna príroda: Mucha zožerie čmeliaka zvnútra a donúti ho vykopať si hrob
Po dvoch dňoch sa z vajíčka vyliahne hladná larva a začne sa kŕmiť hemolymfou, telovou tekutinou čmeliaka. Keď rastie, postupne konzumuje aj tkanivo vnútorných orgánov. Obeť sa tak stáva dutou, no stále žije.

Zombie huba vie ovládať mravce. Aby sa množila, obeť musí kruto zomrieť

Po desiatich dňoch sa stane niečo zvláštne. Infikovaný čmeliak pristane na zemi a nožičkami si vyhrabe jamku. Následne do nej vlezie a zahynie. Nie je jasné, ako mucha donúti korisť k takémuto činu. Existuje teória, že mucha nejakým spôsobom predstiera, že je kráľovnou roja a pripravuje sa na zimnú hibernáciu. Čmeliak ju potom možno napodobňuje. V jamke sa mucha zakuklí, na jar z plytkého hrobu vyletí ako dospelá a môže sa začať obzerať po koristi.

Tento kolobeh funguje v prírode od nepamäti. Muchy rodu conopidae však majú v posledných rokoch na populáciu čmeliaka oveľa väčší vplyv než v minulosti. Deje sa tak práve v dôsledku už spomínaného ubúdania prirodzeného prostredia čmeliakov a používania pesticídov. A za tie môže jedine človek.

DISKUSIA
7.11. 2018 10:00
Diskusia