Na bočnej strane niektorých typov pneumatík sú vidieť farebné bodky. Proces výroby pneumatík je dlhý a technolgicky náročný. Aby sa vo finálnej verzii mohla používať, musí byť vyvážená a vycentrovaná. Niektorí výrobcovia používajú bodky rôznych farieb na označenie najľahšieho alebo najťažšieho bodu na pneumatike. Tento bod slúži ako vodítko, ako a kde umiestniť na ráfik pneumatiku s ohliadnutím na vzduchový ventil. Skúsený odborníci tak môžu obmedziť používanie závaží pri vyvažovaní. 

Ilustračná foto.
Zdroj: Pixabay

Výrobcovia ale nemajú povinnosť označovať svoje penumatiky farebnou bodkou, niektorí sa im preto vyhýbajú, zatiaľ čo iní používajú na rovnaký účel trojuholník, malú pečiatku alebo inú značku. Pneumatiky bývajú zvyčajne označené žltou, bielou, červenou alebo zelenou farbou. Pravidlo, ktoré určuje, čo znamená konkrétna farba, nie je dané. Napríklad Yokohama a mnohé japonské, kórejské a európske spoločnosti informujú svojich distribútorov bielou bodkou o tom, že ich gumený výrobok úspešne prešiel testom kvality. Sú to len interné kódy, ktoré fungujú v továrni a v distribúcii slúžia na prenos informácií. 

Ilustračná foto.
Zdroj: Pixabay

Okrúhle farebné značky možno vidieť aj na diskoch kolies. Je to dôsledok užšej spolupráce medzi výrobcami pneumatík a výrobcami automobilov. Globálne spoločnosti spolupracujú na vývoji produktov na optimalizáciu kvaliy. Koncový zákazník tak teoreticky prinajmenšom získa lepšie zosúladený produkt. Absencia farebnej bodky ale pneumatiku v žiadnom prípade nediskvalifikuje, pre vás, ako koncového užívateľa je irelevantné, či tam je alebo nie. Dôležité sú príslušné hodnotenia a certifikáty, ktoré zaručujú bezpečnosť a pohodlie pri používaní.