MENU
Menu

Techmag Bizarné zbrane, ktoré sa takmer dostali do boja. Kurčatá mohli odpáliť atomovku

Inovácia nie vždy prináša použiteľný výsledok. Vojna je jednou zo situácií, v rámci ktorých vedci doslova sršia nápadmi. Lenže nie všetky dotiahnú do zdarného konca. Prinášame vám prehľad projektov, ktoré zostali pred bránami použitia.

Bizarné zbrane, ktoré sa takmer dostali do boja. Kurčatá mohli odpáliť atomovku
Rakety riadené holubmi
Vo vojne sa vedci neraz snažili využiť na dopravenie výbušnín k nepriateľskému cieľu zvieratá. Napríklad holubom navádzané strely prvýkrát navrhol americký psychológ B. F. Skinner. Holubovi ukázali obrázok cieľa, pričom mal zobať do jednej zo štyroch páčok (hore, dole, vpravo, vľavo) až kým nedostal cieľ do stredu obrazovky. Počas tréningu vtákov odmeňovali kukuricou, ak sa im to podarilo. Napriek tomu, že to znie smiešne, raketa riadená holubom bola plne funkčná a neuveriteľne spoľahlivá. Americká vláda na tento výskum vynaložila 25-tisíc dolárov, no nakoniec dospela k záveru, že elektronické navádzanie je efektívnejšie.

Bizarné zbrane, ktoré sa takmer dostali do boja. Kurčatá mohli odpáliť atomovku
Netopierie bomby
S týmto zdanlivo absurdným nápadom prišli Američania v Pearl Harbore, keď zistili, že môžu odchytiť tisícky netopierov a pripevniť na ich telá malé zápalné bomby. Bombardéry mali niesť množstvo kontajnerov, v každom z nich bolo viac než tisíc netopierov. Úlohou netopierov bolo presne to, čo robievajú bežne - nadránom sa schovať do tmavých miest, napríklad do podkroví domov.

Macuhuitl: Brutálna zbraň Aztékov, ktorej sa báli aj Španieli

Všetky netopiere mali na tele miniatúrne časované bomby s napalmom, ktoré sa mali v určenom čase odpáliť. Výsledkom mali byť obrovské materiálne škody a plno mŕtvych Japoncov. Spojenci však usilovali o čo najrýchlejšie ukončenie vojny, preto dali nakoniec prednosť inému projektu - atómovej bombe.

Bizarné zbrane, ktoré sa takmer dostali do boja. Kurčatá mohli odpáliť atomovku
Tank menom „Myš"
Spojenci neboli jediní, ktorí mali bizarné nápady. Túžbou Adolfa Hitlera bolo vyrobiť nezničiteľný supertank. „Myš" bol nemecký ťažký tank, ktorý však nikdy nenasadili v boji. Tank vážil cca 200 ton, čo bolo sedemkrát viac ako najťažší ruský tank. Napriek tomu, že jeho autorom je Ferdinand Porsche, od začiatku s ním boli len problémy.

Meč kráľa Kou-tiena: Je ostrý ako britva aj po 2500 rokoch

Poruchami trpel najmä hnací hriadeľ a napriek mohutnému leteckému motoru Daimler-Benz vyvinul najvyššiu rýchlosť iba 13 km/h. Kvôli vysokej hmotnosti tank nemohol napríklad prechádzať cez mosty a tiež nemal jediný guľomet určený na boj zblízka. Ku koncu vojny bolo vo výrobe osem tankov, z toho dva skompletizovali. Plán pritom počítal s výrobou prvej série v počte 150 až 200 vozidiel.

Bizarné zbrane, ktoré sa takmer dostali do boja. Kurčatá mohli odpáliť atomovku
Modrý páv
Počas studenej vojny vzniklo veľa zvláštnych zbraní, ale asi nič neprekoná takzvaného „Modrého páva." Ide o približne sedemtonovú jadrovú mínu, ktorá mala explodovať s dlhým časovým posunom. K jej explózii malo dôjsť až niekoľko dní po ústupe britských jednotiek pred inváziou armády ZSSR, ktorá by rozložila svoje zbrane na dobytom území.

FOTO: Neuveriteľné väzenské zbrane: Pozrite sa, akí kreatívni vedia byť odsúdenci

Konštruktéri vymysleli pre mínu neuveriteľný odpaľovací mechanizmus, ktorý spočíval v živých kurčatách. Zariadenie plánovali zakopať hlboko do zeme a jeho detonáciu nastaviť na teplotu okolitého prostredia. Preto do vnútra míny vložili živé kurčatá s potravou na osem dní. Telesné teplo, ktoré kurčatá produkovali by stačilo na udržanie funkčnosti zariadenia. Po uhynutí kurčiat by teplota poklesla na požadovanú hodnotu a zariadenie by explodovalo. Briti nakoniec od nápadu upustili, pretože si uvedomili, že radiáciou by zamorili obrovské územie.

Bizarné zbrane, ktoré sa takmer dostali do boja. Kurčatá mohli odpáliť atomovku
Gay bomba
Cieľom tejto nezvyčajnej zbrane bolo vytvoriť kombináciu chemikálií, ktoré mali spôsobiť, že by sa vojaci na strane protivníka do seba beznádejne zamilovali. To ich malo rozptýliť na tak dlho, aby neboli schopní venovať sa bojovaniu ani obrane. V roku 1994 sa americká vláda snažila prísť na trh so zbraňou, ktorá by nepriateľa znevýhodnila, no zároveň nebola vražedná. Preto chceli vynájsť zbraň, ktorá by zmenila vojakov na homosexuálov.

Vasilij Archipov: muž, ktorý zachránil aj váš život

Gay bomba mala obsahovať zvláštnu zmes látok, konkrétne feromónov, ktoré by po rozptýlení vyvolali u vojakov homosexuálne správanie. Celý nápad stál na nezmyselnej teórii, pretože neexistuje žiadna chemikália, ktorá spôsobuje náhlu zmenu sexuálnej orientácie. A po druhé, aj keby sa to podarilo, neexistujú žiadne dôkazy o tom, že homosexualita znižuje bojaschopnosť armády.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain

DISKUSIA
15.3. 2019 15:00
Diskusia