Tie najšialenejšie príbehy nevznikajú vo filmových štúdiách, ale v laboratóriách. Pozrite sa do siene slávy obskúrnej vedy.

Jazykom môžete cítiť vône
Nos nie je jediný orgán, ktorý nám sprostredkuje vône. Vedci z Monell Chemical Senses Center totiž našli čuchové bunky aj na tkanive jazyka. Je teda vcelku možné, že ak by vám vyrezali jazyk, tak prídete aj o mnoho čuchových zážitkov. Avšak aj nos hovorí do toho, čo nám chutí. Veda tvrdí, že zmyslové pôžitky z nosa a jazyka sa spoločne spoja a až následne putujú do mozgu, kde sa poskladajú na pôžitok. Sk si chcete túto teóriu overiť v praxi, nemusíte si rovno vyrezať jazyk. Stačí, ak si zapcháte nos a dáte si napríklad pohár vína, kávu, alebo niečo chutné pod zub. Zrazu zistíte, že chuťový zážitok akoby bol len polovičný.

Ovca si vás zapamätá
Ovce sa vo všeobecnosti pokladajú za zvieratá, ktoré neoplývajú príliš veľkou zásobou intelektu. Veda ale ukazuje, že ide skôr o ich celkom dobre prepracované krytie. Na základe pokusov zistili, že ovce si veľmi dobre a extrémne dlho vedia pamätať ľudské tváre. Dokážu označiť človeka, ktorý im nosí jedlo aj toho, ktorý k nim bol nepríjemný. Snažte sa preto pristupovať k stádu oviec s rešpektom. Pretože ovca si vás zapamätá.

Mikróby prežijú milióny rokov
Často proti nim intenzívne bojujeme, ale nemáme šancu. Mikróby dokážu podľa najnovších zistení prežiť 100 miliónov rokov. Dokonca bez prístupu svetla, potravy, hostiteľa, či kyslíka. Takéto mikróby sa našli v sedimente na dne oceánov. Preto nové ochorenia môže byť pokojne len návratom niečoho, čo priadne dlho spalo. Môžu tak ožiť stále nové mikróby, ktoré pochádzajú ešte z čias, keď človek zďaleka nebol kráľom planéty. Mimochodom, vie sa už na čo presne vyhynuli dinosaury? Odpoveď možno spí niekde v ľade, či na dne oceána.

Spermie sa pohybujú inak
Presvedčenie, že spermie sa dopredu posúvajú pomocou chvostíka pohybom zo strany na stranu etabloval vo vedeckom svete Antonie van Leeuwenhoek ešte v 60. rokoch 20. storočia. Avšak vtedy mal len klasické mikroskopy a jeho poznatky doteraz nikto nespochybňoval. Až v tomto roku sa podarilo odhaliť, že pravda je inde. Spermie sa nepohybujú symetrickým pohybom bičíka zo strany na stranu, ale chvostíkmi rotujú. Odhaliť to pomohli moderné 3D mikroskopy. Spermie sa pohybujú pomocou rotácie chvosta a to dokonca asymetricky. Ide tak o prevratný objav nielen v pohľade na mužov samotných, ale aj na možnosti liečby neplodnosti.