MENU
Menu
Mesiac.

Techmag Bizarné spôsoby ktorými Mesiac ovplyvňuje život na Zemi

Mesiac sa spája s množstvom povier naprieč kultúrami. Zohráva dôležitú úlohu v okultizme, výbere vhodného dátumu na rande či výsadbu plodín, a preto veľa ľudí verí, že má v našom každodennom živote veľký vplyv.

Mnoho živých stvorení - vrátane nás - reaguje na lunárny cyklus zvláštnymi spôsobmi. Zatiaľ čo niektoré z nich sú „naučené“ dôvody po tisícročia vývoja, pre iné jednoducho nemáme žiadne vysvetlenie.

Ovplyvňuje spánkový cyklus
Všetci občas zle spíme. Zlý spánok môžu spôsobovať rôzne faktory, napríklad stres, počasie, poloha domu atď. Nevieme zdôvodniť príčiny u každého človeka, ale ak máte problémy so zaspávaním v konkrétnych časových obdobiach, odporúčame pozrieť sa na fázy Mesiaca. Vedci z Univerzity v Bazileji zistil, že Mesiac skutočne môže za poruchy spánku. Podľa výskumu ľuďom trvalo päť minút dlhšie, kým zaspali a ich čas spánku sa v priemere skrátil o 20 minút. Počas splnu mali tiež nižšie hladiny melatonínu a zníženú mozgovú aktivitu.

Zvyšuje zločinnosť
Mesiac sa vždy spájal s agresiou a zločinmi. Aj keď nikdy neexistoval vedecký dôkaz na podporu tohto tvrdenia, niektoré nedávne štúdie naznačujú, že Mesiac naozaj môže mať vplyv na ľudskú psychiku. Aspoň podľa štúdie polície v Sussexe, ktorá zhromaždila vyjadrenia policajných hliadok na uliciach. Dospeli k záveru, že počas splnu stúpa počet trestných činov, hoci pripustili, že dôvod nepoznajú. Nie je to však ojedinelé konštatovanie; po celom svete polícia hlási viac prípadov zločinu a násilia počas splnu.

 Spôsobuje stres
Je ťažké určiť, čo všetko nám môže spôsobiť stres. Stres je totiž bežný vedľajší účinok ľudského života. Určenie základných príčin je nevyhnutné pre každodennú produktivitu a zdravé vzťahy. Niekedy však nemôžete urobiť nič, pretože dôvodom je – Mesiac. Podľa štúdie založenej na záznamoch hovorov z krízovej linky došlo k neprimeranému nárastu počtu hovorov práve počas splnu, čo naznačuje, že Mesiac v tom zohráva úlohu. Prekvapivo to platilo iba pre ženy, pretože muži počas splnu čase volali menej.

Ovplyvňuje lov levov
Podľa štúdie uverejnenej v časopise Plos One sa zistilo, že africké levy sú agresívnejšie v dňoch po splne a častejšie útočia i na ľudí. Aj keď to na prvý pohľad vyzerá ako svojvoľné správanie, dáva zmysel a súvisí s loveckým štýlom zvieraťa. Levy na lov skutočne nepotrebujú veľa svetla, okrem toho spln uľahčuje koristi rozpoznať nebezpečenstvo a utiecť. Dni nasledujúce bezprostredne po splne sú preto pre levy na lov najvhodnejšie, zabijú viac koristi a spravidla sú agresívnejšie.

Spôsobuje nárast zvieracích útokov
Zvieracie útoky nie sú až takou vecou náhody, ako by sme si mysleli, dokonca súvisia s Mesiacom. Jedna štúdia totiž zistila, že počas splnu došlo k nárastu prípadov zvieracích uhryznutí, aj keď vedci nevedia presne vysvetliť, prečo. Nešlo ani o jeden druh zvieraťa, pretože študovali 1621 prípadov uhryznutí či uštipnutí od rôznych zvierat, čo znamená, že nejde o druhovo špecifický jav.

Má vplyv na rast rastlín
Mesiac má vplyv nielen na zvieratá a ľudí, ale aj na rastliny. Mnohé štúdie našli vzťah medzi lunárnym cyklom a rastom rastlín a vedci ich nedokázali všetky uspokojivo vysvetliť. Napríklad jedna štúdia zistila, že rast koreňov v konkrétnej rastline z Afriky - Arabidopsis thaliana - regulujú lunárne fázy - v najvyšších fázach je rast hrubší a rýchlejší. To, že rast listov môže súvisieť s lunárnym cyklom zistili i predchádzajúce štúdie.

Mačky a psy sú náchylnejšie na zranenia
Ako sme už spomínali, domáce i divé zvieratá sú náchylnejšie na hryzenie počas splnu. Ak však hovoríme o najbežnejších zvieratách okolo nás - mačkách a psoch - ich vzťah s Mesiacom má ďalší rozmer: spln ich robí zraniteľnejšími. Štúdia, ktorá uverejnil časopis Journal of American Veterinary Medical Association, zistila, že počet návštev psov a mačiek na veterinárnej pohotovosti bol počas splnu výrazne vyšší.

Ovplyvňuje bipolárnu poruchu
Mesiac sme vždy podozrievali, že ovplyvňuje našu náladu a duševný stav, mnohí ľudia tvrdia, že počas splnu trpia depresiami a úzkosťami. Cieľom štúdie, ktorú vykonali vedci na Lekárskej fakulte Washingtonovej univerzity v Seattli bolo zistiť, či lunárny cyklus má niečo spoločné s výkyvmi nálady u bipolárnych pacientov. Na veľké prekvapenie našli priamu koreláciu medzi cyklami mesiaca, cyklom spánku a náladou subjektu. Dokonale sa časovo zhodovali, a to najmä fázy mánie.