MENU
Menu

Techmag Bizarné nálezy z Google Maps: Satelity zachytili aj miesto činu

Možno si to už ani neuvedomujeme, ale mapy Google spôsobili revolúciu v našich životoch. Umožňujú nám pozrieť sa na miesta, na ktoré sa možno v živote nedostaneme. Nemusíme si ich iba predstavovať, ale môžeme sa na vlastné oči pozrieť ako v skutočnosti vyzerajú. Druhou stranou mince je, že na mapách Google alebo vo funkcii Street View, vidíme i veci, ktoré by sme radšej nikdy vidieť nechceli.

Bizarné nálezy z Google Maps: Satelity zachytili aj miesto činu
Sandy Island v Tichom oceáne
Nebyť máp od Googlu, o niektorých miestach na svete by sme netušili, že vôbec existujú alebo naopak, že sa stratili. Sandy Island bol ostrov v Koralovom mori, ktorý ležal medzi Austráliou a Novou Kaledóniou a v priebehu rokov ho zobrazovali na najrôznejších mapách. Na Google Maps ste si ho mohli pozrieť až do novembra 2012, kedy zrazu zmizol. Na štandardnom pohľade Google Earth ostrov zakrývajú čierne pixely, ale archivovaná galéria obsahuje jeho satelitné obrázky. Rádioamatérski nadšenci však v roku 2010 dokázali, že ostrov neexistuje.

FOTO: Google urobil chybu, muž mohol zahynúť v divočine

Potvrdili to aj austrálski vedci, ktorí si všimli nezrovnalosti v rôznych mapách a rozhodli sa doplávať na miesto predpokladanej polohy ostrova. Nič nenašli. Hydrografická služba austrálskeho námorníctva oznámila, že zakreslenie ostrova bola pasca a obvyklá praktika pri tvorbe námorných máp na zmätenie iných lodí. Následné „objavenie" označili jednoducho za ľudskú chybu.

Bizarné nálezy z Google Maps: Satelity zachytili aj miesto činu
Obrovský ružový zajačik
Predstavte si, že si prezeráte mapy Google a náhodou narazíte na obrovského ružového zajaca. Práve taký je v severnom Taliansku na hore Colletto Fava v Alpách. Pletený zajac meria 60 metrov a zvnútra je vypchatý slamou, aby po ňom ľudia mohli skákať, chodiť alebo na ňom spať. Je výtvorom umelcov z Rakúska a jeho výroba trvala päť rokov. Umelci chceli vytvoriť obrovskú vec, vďaka ktorej sa budeme ako ľudia cítiť malí, aby sme si uvedomili silu a veľkosť hôr.

Bizarné nálezy z Google Maps: Satelity zachytili aj miesto činu
Obec Nogoro v Japonsku
Keď ste niekedy na mapách Google skúmali krásy Japonska pravdepodobne ste narazili na dedinu Nogoro. Z diaľky sa vám mohlo zdať, že dedina je plná ľudí, ktorí sa prechádzajú po uliciach obce. Keď ste sa zapozerali dôkladnejšie, zistili ste, že na fotografii sú bábky bez života. Obec je na ceste k úplnému vyľudneniu, pretože jej obyvatelia odchádzajú za lepšími príležitosťami v mestách. Bábiky vyrába a rozmiestňuje po celej dedine Ayano Tsukimiová ako poctu ľuďom, ktorí tu kedysi žili.

Bizarné nálezy z Google Maps: Satelity zachytili aj miesto činu
Holubí ľudia
Pri skúmaní ulíc západného Tokia zas narazíte na ľudí, ktorí len tak stoja až máte pocit, že sa na vás pozerajú. Keď sa pozriete bližšie, uvidíte, že na hlavách majú nasadené holubie masky. Určite vám napadne, odkiaľ sa k nim dostali.

FOTO: Šteklivé aj bizarné zábery, ktoré zachytil Google

Odpoveď je jednoduchá. Ľudia, ktorí sa dozvedeli o posádke Google v uliciach Tokia, sa chceli objaviť na finálnej fotografii ulice. Hľadali spôsob ako byť originálni a rozhodli sa práve pre túto propagáciu svojej ulice.

Bizarné nálezy z Google Maps: Satelity zachytili aj miesto činu
Plynové masky v Pripjati
Nie nadarmo je Pripjať na Ukrajine označované za mesto duchov. Odohrala sa v ňom najhoršia jadrová katastrofa v histórii, ktorá dodnes vyvoláva zimomriavky na tele. Nič z toho nebráni, aby si tisícky ľudí vždy znova a znova prezerali obrázky s opustenými budovami, ktoré už nikdy nebudú domovom. Najemotívnejším záberom je obrovská miestnosť v miestnej škole plná plynových masiek a bábik. Deti mali v osudný deň práve branné cvičenie a nacvičovali si ich nasadenie. Bohužiaľ, počas jadrového výbuchu sú plynové masky absolútne neúčinné.

Bizarné nálezy z Google Maps: Satelity zachytili aj miesto činu
Dom Ariela Castra
Ariel Castro bol americký zločinec portorického pôvodu, ktorý v rokoch 2002 až 2004 uniesol a až do roku 2013 väznil, mučil a znásilňoval tri mladé ženy. Castra odsúdili na doživotie, ale o mesiac neskôr sa obesil v cele.

Chodiaci Google: Chlapec má IQ 130 a neskutočnú pamäť

Keďže zvedavosť ľudí je nekonečná, Google Street View sprístupnilo zábery inkriminovaného domu. Návštevnosť stránky bola nadmieru vysoká až do okamihu, keď sa mesto rozhodlo na náklady Castra jeho dom spolu s dvoma vedľajšími zbúrať.

Bizarné nálezy z Google Maps: Satelity zachytili aj miesto činu
Obeť vraždy
Ak sa pýtate, či Google Maps niekedy náhodne zaznamenali závažný trestný čin, odpoveď znie: áno. Známy je prípad 14-ročného chlapca z kalifornského Richmondu, ktorého mŕtve telo sa objavilo na mapách Google. Na základe záberov k telu privolali políciu so skupinou detektívov, ktorí následne rozbehli vyšetrovanie. Otec obete však nesúhlasil, aby zábery ostali prístupné na stránkach počas nasledujúcich dní, preto ich spoločnosť Google na jeho žiadosť odstránila.

DISKUSIA
25.10. 2019 17:00
Diskusia