MENU
Menu
zdroj: Pixabay
a

Techmag Bizarné fakty o hodinkách: Viete, ktoré sú najpresnejšie?

Máme okolo seba množstvo vecí, ktoré vnímame ako samozrejmosť. Jednou z nich sú hodinky. Obvykle im nevenujeme pozornosť. Stač, že vieme koľko je hodín. Sú však hodinky, ktoré majú schopnosť vyraziť vám dych vždy, keď na ne pozriete.

Najstaršie fungujúce hodiny
Ak chcete vedieť, ako vyzerali hodiny pred 600 rokmi, musíte zamieriť do katedrály v anglickom Salisbury. Práve tu totiž dal okolo roku 1386 zhotoviť veľké mechanické hodiny. Vyzerajú ako výdobytok priemyselnej revolúcie. Fungujú na systéme kladiek a závaží. Kedysi boli kalibrované pomocou vodných a slnečných hodín. Dnes je ich nastavovanie omnoho jednoduchšie, ale najväčší zázrak je, že stále fungujú a čas ukazujú relatívne presne.

Najpresnejšie hodiny sveta
Meškanie hodín nie je len výhovorka pre neskoré príchody do práce. Je to aj známy fakt. Bez ohľadu na to, či idú na baterky, alebo na mechanický strojček, nebodaj sú digitálne, čas sa v nich za isté obdobie rozladí. Niektoré naberú meškanie za rok, iné za desať, ale najpresnejšie hodiny sveta sa omeškajú o jednu sekundu až za 15 miliárd rokov. Ide o atómové hodiny v Národnom inštitúte pre normy a technológie. Fungujú na báze laserov, ktorými sú poháňané atómy stroncia. A jedna sekunda meškania za 15 miliárd rokov je taký časový úsek, ktorý veru už nikoho nikdy nebude zaujímať.

Posledné lunárne hodiny
Nájdete ich v Sarajeve. Mensur Zlatar musí každý týždeň vystúpiť dvakrát na vežu, aby manuálne nastavil hodiny na správny čas. Robil tak aj počas obliehania Sarajeva. No to, či jeho životnú cestu niekto preberie, nie je jasné. Mensur priznal, že ľudia už zabudli na lunárny čas a riadia sa hodinkami na svojich rukách, kedysi však bola veža zdrojom informácií o čas pre celú dedinu.

Hodiny, ktoré vás zobudia kávou
Kým bude na svete fungovať čas, tak bude záujem aj o hodinky. Rovnako aj o inovácie s nimi spojené. Hodiny Sensorwake sú dôkazom, že ani ranné vstávanie už nemusí byť nudné a nepríjemné. Tieto hodiny vás dokážu zobudiť vôňou čerstvej kávy, alebo napríklad sladkých croissantov. Je to možné vďaka špeciálnym kapsuliam s vôňou, ktoré uvoľňujú arómu do izby a príjemne vás pošteklia v nose. Ak by to nestačilo, nevadí. Tri minúty po uvoľnení vône vás budí zobudí zvukom a vy sa prebudíte s príjemným pocitom. Otázkou potom už len je, či vám náladu nepokazia skutočné raňajky.