MENU
Menu

Techmag Bengálsky hladomor: Masaker, o ktorom vie len málokto

Na Západe ho pozná málokto, a predsa išlo o jeden z najväčších masakrov druhej svetovej vojny. Bengálsky hladomor však nespôsobili v Indii jej nepriatelia. Jeho príčinou bola politika Veľkej Británie, ktorá kládla vojakov nad životy civilistov a spôsobila tak smrť asi troch miliónov ľudí. V dôsledku bengálskeho hladomoru vlastne zomrelo viac občanov Commonwealthu, než ich zabili vojská Osi.

Bengálsky hladomor: Masaker, o ktorom vie len málokto
Už pred vojnou pritom obyvatelia Bengálska (región na východe Indie) zápasili s nedostatkom potravín a rýchlo rastúcou populáciou. V roku 1930 mali na tomto území najmenej výživnú stravu na svete a tropické búrky situáciu rozhodne nezlepšovali.

Islandská sopka spôsobila v Egypte obrovský hladomor

Vojna však spravila zo života Bengálčanov doslova horor. Japonci vpadli do Barmy, odkiaľ ľudia utekali priamo na juh, do Bengálska. V pätách im išli japonské bombardéry. Úrodu na poliach ničili výbuchy a požiare, utečenci z Barmy však celkový počet obyvateľov Bengálska ešte zvýšili.

Bengálsky hladomor: Masaker, o ktorom vie len málokto
Bengálčania sa teda obrátili na svojho koloniálneho pána. Intervencia Veľkej Británie však všetko iba zhoršila. Do východnej Indie poslali vojakov, aby bránili hranice. Aj oni však potrebovali jedlo, takže britská vláda vydala rozkaz, aby mala armáda pri rozdeľovaní jedla prioritu. Potraviny tak putovali do rúk vojakov a civilisti mohli len hladovať.

Hrozí nám hladomor?

Briti neskôr začali uplatňovať taktiku spálenej zeme. Ničili zásoby jedla a dokonca konfiškovali civilistom rybárske člny zo strachu, že by ich Japonci mohli využiť.

Bengálsky hladomor: Masaker, o ktorom vie len málokto
Ostatné indické provincie zasa v panike pred nedostatkom potravinových zásob zastavili vzájomné obchodovanie. Do Bengálska tak prestalo putovať jedlo.

Nedostatok včiel môže spôsobiť hladomor aj na Slovensku

V Bengálsku už nebolo dosť potravín pre všetkých a dopyt po ryži vymrštil jej cenu prudko nahor. Ľudia hladovali na uliciach, mestami sa šírili cholera, malária, kiahne a úplavica.

Očité svedectvá z tohto obdobia sú desivé. Jeden svedok opísal deti a ich zúfalstvo: „Videl som skupinku detí, ako vyberali nestrávené semená z výkalov človeka postihnutého úplavicou." Ďalší videl muža, ktorý bol taký podvyživený, že keď ukradol jedlo a dostal facku, tá ho na mieste zabila.

Keď vojna skončila, nik sa neobťažoval presne zrátať, koľko ľudí v Bengálsku zomrelo od hladu. Hovorí sa približne o troch miliónoch.

DISKUSIA
23.1. 2019 13:00
Diskusia