Na Západe ho pozná málokto, a predsa išlo o jeden z najväčších masakrov druhej svetovej vojny. Bengálsky hladomor však nespôsobili v Indii jej nepriatelia. Jeho príčinou bola politika Veľkej Británie, ktorá kládla vojakov nad životy civilistov a spôsobila tak smrť asi troch miliónov ľudí. V dôsledku bengálskeho hladomoru vlastne zomrelo viac občanov Commonwealthu, než ich zabili vojská Osi.
Islandská sopka spôsobila v Egypte obrovský hladomor
Vojna však spravila zo života Bengálčanov doslova horor. Japonci vpadli do Barmy, odkiaľ ľudia utekali priamo na juh, do Bengálska. V pätách im išli japonské bombardéry. Úrodu na poliach ničili výbuchy a požiare, utečenci z Barmy však celkový počet obyvateľov Bengálska ešte zvýšili.
Briti neskôr začali uplatňovať taktiku spálenej zeme. Ničili zásoby jedla a dokonca konfiškovali civilistom rybárske člny zo strachu, že by ich Japonci mohli využiť.
Nedostatok včiel môže spôsobiť hladomor aj na Slovensku
V Bengálsku už nebolo dosť potravín pre všetkých a dopyt po ryži vymrštil jej cenu prudko nahor. Ľudia hladovali na uliciach, mestami sa šírili cholera, malária, kiahne a úplavica.
Očité svedectvá z tohto obdobia sú desivé. Jeden svedok opísal deti a ich zúfalstvo: „Videl som skupinku detí, ako vyberali nestrávené semená z výkalov človeka postihnutého úplavicou." Ďalší videl muža, ktorý bol taký podvyživený, že keď ukradol jedlo a dostal facku, tá ho na mieste zabila.
Keď vojna skončila, nik sa neobťažoval presne zrátať, koľko ľudí v Bengálsku zomrelo od hladu. Hovorí sa približne o troch miliónoch.