Ako píše Autobild, strata hodnoty je slovné spojenie, ktoré naháňa strach všetkým kupujúcim nových vozidiel. Skutočnosť je taká, že mnohé automobily majú už po niekoľkých rokoch len zlomok pôvodnej ceny. Existujú však aj autá, ktoré sa ukazujú ako mimoriadne stabilné v oblasti hodnoty pri následnom predaji.

POZRITE SI VÍŤAZNÉ MODELY DO DETAILU V GALÉRII, KLIKNITE SEM

Práve týmto modelom AUTO BILD spolu so špecialistom na oceňovanie vozidiel zo spoločnosti Schwacke každoročne venuje pozornosť a vyhodnocuje ich ceny v priebehu času. Na tento účel odborníci na prieskum trhu vo firme Schwacke posudzujú milióny údajov o vozidlách, na základe ktorých sa dá veľmi presne predpovedať miera udržania ceny konkrétneho modelu.

Ako sa vyhodnocuje predpokladaná zostatková hodnota:

  1. Pozorovanie trhu: Schwacke hodnotí ceny ojazdených automobilov pre približne 50 000 historických a súčasných modelov osobných vozidiel v Nemecku na základe približne 1,3 milióna mesačných pozorovaní trhu (internetové portály, predajcovia, výrobcovia, dovozcovia). Okrem toho sú zahrnuté štatistické údaje o nových registráciách, registráciách majiteľov, počtoch skladových zásob a dobách státia.
  2. Rozdelenie do tried, najazdené kilometre a príslušenstvo: V Nemecku existuje celkovo 13 hlavných segmentov, konkrétne triedy vozidiel s najväčším pokrytím trhu. Každý segment vychádza z priemerného počtu najazdených kilometrov pre danú triedu, pričom sa predpokladá štvorročné obdobie držby vozidla (48 mesiacov): 11 000 km/rok pre elektrické vozidlá do 40 000 eur; 11 000 km/rok pre supermini a malé vozidlá; 15 000 km/rok pre kompaktné automobily, kompaktné SUV, stredné SUV a športové automobily; 20 000 km/rok pre elektrické vozidlá nad 40 000 eur; 20 000 km/rok pre všetky ostatné triedy. Pre každý segment spoločnosť Schwacke definovala špecifickú výbavu, ktorá bude podľa odborníka na oceňovanie štandardom pri ďalšom predaji za štyri roky. Tieto slúžia ako referenčná hodnota pre vozidlá v príslušnom segmente. V prípade potreby boli všetky vozidlá vybavené špeciálnou výbavou podľa týchto špecifikácií tak, aby mali minimálne stanovenú výbavu vo svojom segmente.
  3. Prognóza: Tu sú zahrnuté vonkajšie faktory, ako aj údaje špecifické pre značku a model. Napríklad externé faktory (nezávislé od modelu): všeobecný hospodársky vývoj, nové zákony a nariadenia, trendy na trhu a u zákazníkov, ale aj faktory špecifické pre značku a model. V tomto prípade sa vyhodnocuje koncepcia produktu, dizajn, špecifikácie, línie výbavy a možnosti špecifickej výbavy. Dôležitá je aj cenníková cena s úrovňou zľavy či prevádzkové náklady. Zohľadňuje sa i kvalita výrobku či vek daného modelu, resp. jeho životný cyklus: Ako dlho je model na trhu? Blíži sa facelift alebo zmena modelu?

Kompaktné SUV

Dacia Duster 1.3 TCe 110 kW 4x2 S&S Techroad.
Dacia Duster 1.3 TCe 110 kW 4x2 S&S Techroad.
Zdroj: Filip Kadlečík
  • 1. miesto: Dacia Duster Blue dCi 115 4WD (Journey) - zostatková hodnota: 69,2 % - nová cena vrátane voliteľnej výbavy: 24 400 EUR - amortizácia: 7 515 EUR.
  • 2. miesto: Mazda CX-30 e-Skyactiv-G 122 (Prime-Line) - zostatková hodnota: 69,2 % - nová cena vrátane voliteľných doplnkov: 30 640 € - amortizácia: 9 449 €.
  • 3. miesto: Mini Cooper SE Countryman All4 Aut. (Essential Trim) - zostatková hodnota: 66,9 % - nová cena vrátane voliteľných doplnkov: 45 150 € - amortizácia 14 927 €.