MENU
Menu
Plávajúci hotel.

Techmag Z Austrálie do Severnej Kórey: Ako sa z luxusného plávajúceho hotela stala príťaž

Koncom 80. rokov 20. storočia plávala asi 70 kilometrov od pobrežia Austrálie zvláštna konštrukcia. Mala sedem poschodí, 200 izieb, diskotéku, bary, telocvičňu, saunu a dve výborné reštaurácie. Išlo o päťhviezdičkový hotel, ktorý napokon skončil v Severnej Kórei. Ako sa tam dostal?

Hotel s názvom Four Seasons Barrier Reef Resort vznikol v hlave developera Douga Tarca. Ten pochádzal z mesta Townsville, ktoré leží hneď vedľa Veľkej koralovej bariéry. Tarc chcel postaviť hotel, z ktorého by to návštevníci mali k bariére naozaj len na skok. Pôvodne zamýšľal permanentne ukotviť v prístave tri veľké výletné lode, ale tento nápad sa ukázal ako mimoriadne nepraktický. Potom však naďabil na singapurskú firmu, ktorá vyrábala plávajúce konštrukcie pre ropné plošiny. Tak vznikol plávajúci hotel.

Keď hotel mal plávať v environmentálne citlivej oblasti, musel spĺňať prísne podmienky. Na jeho náter sa mohli použiť len netoxické farby, do vody sa nesmel vypúšťať absolútne žiaden odpad. Všetky splašky prechádzali cez čističku a vzniknutá voda sa vypúšťala desiatky kilometrov od bariéry. Pevný odpad putoval do spaľovne.

Four Seasons Barrier Reef Resort dokončili v roku 1987 za celkovú sumu 40 miliónov dolárov. Prišli však nezhody so zhotoviteľom projektu a k odovzdaniu hotela došlo až v januári 1988. Prakticky hneď na to bol hotel zasiahnutý cyklónom, čo oddialilo otvorenie o ďalšie dva mesiace. Keď ho napokon v marci otvorili, bolo už po turistickej sezóne. Prevádzkovatelia prišli o milióny dolárov.

Komplikovaná bola aj preprava turistov z pobrežia do 70 kilometrov vzdialeného hotela. Cestu občas znemožňovalo zlé počasie a mnohí hoteloví hostia vystupovali z vodných taxíkov s morskou chorobou. Potom zachvátil jeden z takýchto taxíkov požiar a hoci sa nik nezranil, imidžu hotela to rozhodne nepomohlo. Chýbajúci marketing a zlý manažment už boli len klincami do rakvy návštevnosti. Prevádzkové náklady rástli, tržby klesali.

Rok po otvorení kúpili hotel biznismeni z Vietnamu. V roku 1989 dotiahli Four Seasons Barrier Reef Resort do päťtisíc kilometrov vzdialeného Saigonu a ukotvili ho v delte rieky Saigon.

Vietnam zažíval od konca vojny turistický boom a dopyt po luxusnom ubytovaní bol obrovský. Plávajúci hotel si tu získal obrovskú popularitu, ale ani to nestačilo, aby svojich prevádzkovateľov nepriviedol k bankrotu.

Four Seasons Barrier Reef Resort opäť menil majiteľa, tentokrát sa ním stala Severná Kórea. V roku 1998 ho ukotvili neďaleko hraníc s Južnou Kóreou a otvorili aj pre Juhokórejčanov. Lenže o desať rokov neskôr došlo k nešťastiu a severokórejský vojak zastrelil turistku z Južnej Kórey. Hotel zavreli a odvtedy kotví na svojom mieste opustený. Je pravdepodobné, že jeho turbulentný osud sa skončí rozobratím a recyklovaním.