Astronómovia plánujú rybačku. Znie vám predošlá veta zvláštne? Nuž, jej obsah je svojím spôsobom naozaj zvláštny. Vedci totiž nejdú v mori loviť ryby, ale meteorit, ktorý dopadol do Tichého oceánu s energiou rovnajúcou sa výbuchu 110 ton TNT.

Tím z Harvardovej univerzity dúfa, že nájde úlomky medzihviezdneho balvanu známeho pod označením CNEOS 2014-01-08. Ako už z jeho názvu vyplýva, Zem zasiahol 8. januára 2014. Ak by sa im to podarilo, išlo by o vôbec prvý kontakt človeka s materiálom väčším než zrnká prachu, ktorý pochádza z priestoru za slnečnou sústavou.

Meteorit vstúpil do našej atmosféry asi 160 kilometrov od pobrežia Novej Guiney uprostred noci s energiou rovnajúcou sa jednému percentu energie, ktorá sa uvoľnila počas výbuchu jadrovej bomby nad Hirošimou.

Počas expedície, ktorá bude stáť 1,5 milióna eur, spustia odborníci do mora magnet s rozmermi manželskej postele. Stane sa tak asi 300 kilometrov od pobrežia ostrova Manus na juhozápade Tichého oceánu. Vedci predpokladajú, že meteorit sa rozpadol, ale pomocou magnetu budú schopní vyloviť z morského dna aj fragmenty s veľkosťou 0,1 milimetra. Magnet budú po dne ťahať veľmi pomaly – rýchlosťou 1,7 kilometra za desať dní.