MENU
Menu

Techmag Archeológovia nacistov: Pátrali po čistej rase

Národní socialisti boli posadnutí bizarnými rasovými teóriami a na ich dokazovanie neváhali využiť ani archeológiu. V rámci nacistického režimu existovali dve organizácie, ktoré sa „pseudoarcheológiou" zaoberali: SS Ahnenerbe, ktorú viedol Heinrich Himmler, a Amt Rosenberg, na čele ktorej stál Alfred Rosenberg.

Archeológovia nacistov: Pátrali po čistej rase
Obe tieto organizácie súperili o moc a vplyv, pričom zo súboja vyšla víťazne práve tá Himmlerova. Obe však uskutočnili či chceli uskutočniť viacero expedícií, ktoré mali za cieľ objasniť históriu árijskej rasy. Pozrite sa na tie najzaujímavejšie.

Tiwanaku
Dôstojník SS Edmund Kiss strávil v 20-tych rokoch minulého storočia istý čas v Bolívii, kde sa zoznámil s rakúskym dobrodruhom Arthurom Posnanskym. Ten sa zúčastnil vykopávok starodávneho mesta Tiwanaku v oblasti Altiplano. Mesto charakterizovali najmä masívne, zložito otesané kamenné bloky.

Kiss neveril, že by tak komplikované stavby dokázali vytvoriť tamojší domorodci. Prišiel teda s divokou teóriou o tom, že mesto postavili nordickí obyvatelia Atlantídy pred miliónom rokov. Ešte predtým si vraj dokonca podmanili tamojšie obyvateľstvo. Svoje teórie postavil najmä na fakte, že v Bolívii dominovala menšina Kreolov, teda potomkov bývalých európskych kolonistov. Tí svoje postavenie získali aj vďaka vykorisťovaniu domorodých etník: Aymarov a Quechuov.

Kissa inšpirovala aj myšlienka Bolívijčana Belisaria Romera, ktorý veril, že na Zemi existujú tri druhy človeka: Homo niger, ktorý pochádza z Afriky, Homo atlaicus z Ázie a Homo atlanticus - biela árijská rasa pôvodom z Atlantídy. Dôstojník SS na základe toho rok skúmal ruiny Tiwanaku a kostry jeho obyvateľov. Tí mali predĺžené zadné časti hláv a Kiss skúmal, či ide o umelú deformáciu, alebo naopak o dôkaz existencie nadradenej árijskej rasy.

V nemeckých novinách prezentovali Kissove myšlienky ako vedecké fakty. Svoje teórie tiež spopularizoval vďaka sérií vedecko-fantastických románov, v ktorých sa písalo o starodávnej nordickej elite známej pod názvom Asen. Tá mala najprv súperiť so slovanskými podľuďmi a neskôr sa presťahovať do Ánd.

Tu zotročila domorodé obyvateľstvo a neskôr sa vrátila späť do svojej domoviny pod vlajkami s bielomodrou svastikou. Napokon túto elitu však klimatické zmeny donútili presťahovať sa do Stredomoria, kde založili helénsku civilizáciu.

Himmler bol Kissom nadchnutý a finančne podporil ohromnú vedeckú expedíciu do Ánd. Dôstojník SS v rokoch 1938 až 1939 zháňal jej členov, napokon sa však expedícia kvôli vypuknutiu vojny nekonala.

Archeológovia nacistov: Pátrali po čistej rase
Nápisy na Behistune

Nacisti verili, že Perzskú ríšu založili starobylí Árijci. Hans Gunther, profesor sociálnej antropológie, vydal v roku 1922 knihu, v ktorej túto myšlienku prezentoval. Podporili ho aj ďalší učenci ako Gerhard Heberer či Walter Wust. Posledný menovaný dokonca tvrdil, že Peržania sú Árijcami, ktorí kvôli miešaniu sa s inými rasami stratili svoje nadradené postavenie.

Vďaka tejto teórii sa Wust dostal do Himmlerovho záujmu a v roku 1937 ho dokonca sám Himmler vymenoval za prezident SS Ahnenerbe. Wust dúfal, že sa mu podarí zorganizovať expedíciu do Iránu. Tu chcel skúmať nápisy na hore Behistun v iránskej provincii Kermanšáh. Nápis vznikol zrejme koncom piateho storočia pred Kristom a pojednáva o živote cisára Dáriusa I., ktorý sám seba označoval za Árijca.

Škrt cez rozpočet spravila Wustovi opäť druhá svetová vojna, kvôli ktorej sa expedícia neuskutočnila.

Archeológovia nacistov: Pátrali po čistej rase
Škandinávia

Prezidentom SS Ahnenerbe bol istý čas aj holandský historik Herman Wirth. V roku 1936 prezentoval Himmlerovi svoju teóriu že nápisy na skalných stenách v južnom Švédsku sú dôkazom existencie 12-tisíc rokov starého jazyka a zároveň árijskej rasy.

Himmlera táto myšlienka fascinovala a povolil vôbec prvú expedíciu tejto organizácie do zahraničia. Na ostrove Bohuslan Wirth našiel, čo hľadal. Vytvoril vôbec najdôležitejšiu zbierku starobylých skalných nápisov, ku ktorým sa bohužiaľ nesprával s patričnou úctou. Pri tvorbe sadrových odliatkov pôvodné nápisy často poškodil a nechával ich špinavé.

Hoci s výskumom pokračoval aj po vojne, švédska vláda s jeho nezodpovedným prístupom napokon skoncovala a akúkoľvek ďalšiu činnosť mu zakázala.

SS Ahnenerbe svoje aktivity praktizovala aj v Nórsku, Dánsku a na Islande. Nešlo jej ale len o zisťovanie pôvodu árijskej rasy. Vďaka archeologickým poznatkom chceli obyvateľov týchto krajín presvedčiť, že sú súčasťou veľkej germánskej rasy a tým znížiť odpor voči prípadnej nacistickej okupácii.

Archeológovia nacistov: Pátrali po čistej rase
Grécko

Počas okupácie Grécka nacistami archeológovia drancovali múzeá a uskutočňovali ilegálne vykopávky, zatiaľ čo bežní vojaci ničili rôzne sochy a iné artefakty. Dokonca si dovoli umiestniť protilietadlové zbrane priamo do Partenónu či používať bránu do Akropole ako latrínu.

V Grécku sa mali nachádzať aj členovia SS Ahnenerbe. Himmlera totiž nadchli príbehy o jaskyniach na juhu Grécka, ktoré mali byť navzájom prepojené. Veril, že tieto tunely využili árijci pri migrácii na juh a následnom založení helénskej kultúry. Expedíciu do jaskýň, ktoré Gréci nazývali Hádove brány, údajne viedol istý Hans Reinhert. Jej uskutočnenie sa ale nikdy nepotvrdilo.

Isté však je, že archeologický tím v roku 1941 našiel medzi mestami Volos a Laris osadu z doby kamennej. V nej nacisti našli rôzne predmety, ktoré podľa nich dokazovali germánsky pôvod gréckej civilizácie. Presťahovali ich do Nemecka, v 90-tych rokoch ich ale opäť vrátili Grékom.

Archeológovia nacistov: Pátrali po čistej rase
Svätý grál

Nacistická posadnutosť Svätým grálom znie ako vystrihnutá z filmu Indiana Jones a posledná krížová výprava. Pravdou ale je, že snímka je čiastočne inšpirovaná realitou. Nacistický historik Otto Rahn bol presvedčený, že Svätý grál naozaj existoval. Mal byť v držbe Katharov, až kým sa nestratil počas križiackej výpravy proti albigéncom v rokoch 1220 až 1229. Kathari boli podľa neho potomkami španielskych Vizigótov žijúci na juhu Francúzska, ktorých náboženstvo bolo postavené na zavrhnutí judaizmu.

V roku 1931 strávil Rahn celé leto skúmaním jaskýň Montségur vo Francúzsku, ktoré mali Kathari využívať ako podzemnú katedrálu. O tomto výskume napísal knihu s názvom Križiacka výprava pro grálu, ktorou si vyslúžil Himmlerovu pozornosť. Ten mu ponúkol členstvo v SS a značné finančné prostriedky, napriek tomu sa však jeho výskum nikam neposúval.

Rahnovym problémom bolo aj to, že bol zrejme sám Židom, navyše homosexuálne orientovaným. V roku 1937 ho za homosexuálne aktivity v opitosti zatkli a za trest musel stráviť tri mesiace ako dozorca v koncentračnom tábore Dachau. Tu bol svedkom hrôzostrašných udalostí, ktoré napokon viedli k tomu, že vystúpil z SS a začal sa pohybovať v antinacistických kruhoch.

Himmler, sklamaný z toho, že Svätý grál nepodarilo nájsť, vydal rozkaz na Rahnovu popravu. Ten sa ale rozhodol spáchať samovraždu. V marci 1939 sa vyviezol do snehom pokrytých tirolských hôr a ľahol si do snehu. Na druhý deň ho našli mŕtveho.

Autor: Filip
Foto: Shutterstock

 

DISKUSIA
30.7. 2015 8:00
Diskusia