MENU
Menu

Techmag Apokalypsy, ktoré sa ľudstvu podarilo prežiť

Ľudia vždy radi robili predpovede o budúcnosti. Niektoré vychádzali z podrobnej analýzy biblických odkazov, iné zahŕňali planetárne pohyby a kolízie s kométami. Ľudstvo žilo v napätom očakávaní až do určeného dátumu, keď sa apokalypsa nedostavila.

Apokalypsy, ktoré sa ľudstvu podarilo prežiť
Dnešný internetový vek poskytuje prostriedky na šírenie takýchto teórií v krátkom časovom rámci. Vďaka tomu sa informácie o bezprostredne hroziacej skaze môžu šíriť ako vírus. A je prekvapujúce, koľko ľudí dokáže uveriť, že svet zajtra skončí. Znova a znova.

Y2K, 2000
Príchod roka 2000 sa spájal s neistotou, milióny ľudí sa pripravovali na koniec sveta. Niektorí verili, že počítačové programy nedokážu rozpoznať rok 2000, spadnú systémy, čo spôsobí celosvetový chaos. Panovala obava, že 1. januára 2000 počítače identifikujú ako dátum roku 1900. Celý svet sa pripravoval na udalosť „Y2K" alebo „Millennium Bug", ktorá mala ovplyvniť všetko od bankovníctva a maloobchodu až po pohotovostné služby a bezpečnostné systémy lietadiel. Dokonca aj skeptici hromadili potraviny, vodu a baterky „len pre prípad", keby niečo zlyhalo. Po polnoci k predpovedanému globálnemu zrúteniu nedošlo a svet funguje ďalej.

Pád amerického bombardéra v Arktíde: Havária, po ktorej mohol nastať Armageddon

Naživo cez internet, 2008
Pastor Ronald Weinland z Ohia využil internet, aby varoval ľudí, že koniec sveta nastane 30. septembra 2008. V sérii živých kázní na internete vyzval svojich nasledovníkov, aby sa pripravili na Armageddon. Bohužiaľ, alebo našťastie, sa vo Weinlandových výpočtoch vyskytla chyba. Podľa nových výpočtov zmenil dátum na 7. mája 2012, následne na 19. mája 2013. Weinlanda uznali vinného z daňových únikov v roku 2012.

FOTO: Sedem divov moderného stavebníctva: Ktoré budovy sú majstrovskými dielami?

Katastrofické zemetrasenie, 2011
Evanjelický kazateľ Harold Camping predpovedal, že koniec sveta nastane 21. mája 2011. Investoval množstvo peňazí do rozsiahlej reklamnej kampane a prostredníctvom bilbordov, motorových vozidiel i rozhlasu varoval pred hroziacou skazou. Podľa jeho zjavení by praví veriaci v ten deň vystúpili do neba, zatiaľ čo zvyšok sveta by utrpel katastrofické zemetrasenie. Mnohí nasledovníci sa zbavovali pozemských majetkov, no ostali sklamaní, keď sa v uvedený deň nič nestalo. Camping po preskúmaní Písma zistil, že „zabudol" započítať Božie milosrdenstvo, ktoré by predĺžilo dátum hroziacej skazy do októbra daného roku. Len na okraj: ani jeho predchádzajúce predpovede o apokalypse z roku 1994 sa nesplnili.

VIDEO: Potápač nakrútil špičkový film, ktorý vás vezme do iného sveta

Kométa Elenin, 2011
V priebehu histórie ľudia vnímali kométy ako predzvesť skazy. Preto keď ruský astronóm Leonard Elenin koncom roka 2010 prvýkrát spozoroval kométu Elenin, informácie o súdnom dni zaplavili internet. Astronómovia predpovedali všetko, od zemetrasení a prílivových vĺn až po kolíziu so Zemou v období od augusta do októbra 2011. A to i napriek skutočnosti, že kométa bola od Zeme asi 647 miliónov kilometrov. Astronómovia NASA svet ubezpečili, že kométa nepredstavuje žiadne ohrozenie. V skutočnosti sa objekt rozbil na malé kúsky pri prechode cez vnútornú slnečnú sústavu v roku 2011.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
3.5. 2019 17:00
Diskusia