Pre bežného smrteľníka nie je možné počuť, ako znie Slnko, alebo ako vŕzga naša planéta, keď sa točí okolo svojej vlastnej osi. Našťastie máme techniku, ktorá nám vesmírne telesá pustí priamo do uší.

Slnko

Slnko vidíme každý deň na oblohe, ale ako znie, to bolo pre mnohých ľudí až donedávna záhadou. Vďaka NASA a Európskej vesmírnej agentúre, ktoré spojili sily, dnes môžeme počúvať Slnko. Ide o zaujímavý hlboký zvuk, ktorý by sa pokojne hodil aj ako súčasť meditačnej nahrávky. Vypočujte si teda prvý raz v živote našu najbližšiu hviezdu.

Jupiter

V roku 2016 zaznamenala NASA zvuk polárnej žiary na Jupiteri. Ide o zaujímavú frekvenciu, ktorú sa podarilo uchovať vo forme zvukového záznamu. Ide o zatiaľ najdesivejší zvuk, aký bol vo vesmíre zachytený. Jupiter nám trochu pripomenul scény, v ktorých vyčíňa sadistický vrah. Alebo by pokojne mohol byť aj soundtrackom k novému pokračovaniu hororu Halloween. Oplatí sa vypočuť, ale radšej nie po zotmení.

Saturn

Záznam zvuku Saturnu pochádza z roku 2017. Nie je vôbec strašidelný, práve naopak. Znie tak trochu ako víchrica v arktickej oblasti, do ktorej sa miešajú mimozemské zvuky. Ak pri počúvaní nahrávky privriete oči, úplne pokojne sa môžete preniesť do sna, v ktorom budete sami v snežnej krajine vítať prvú oficiálnu návštevu mimozemskej civilizácie. Zaujímavá kombinácia zvukov. Ide o nahrávku plazmových vĺn, ktoré smerujú zo Saturnu k jeho prstencom.

Mars

Ako znie vietor na Marse? Doslova lahodne. Keď 26. novembra 2018 pristála na Marse sonda InSight, získala niekoľko zaujímavých artefaktov. Medzi najzaujímavejšie určite patrí aj zachytenie prirodzeného vetra, ktorý vanie na červenej planéte. Ten bol zaznamenaný 1. decembra 2018 a je vhodné počúvať ho so slúchadlami na ušiach. Ide totiž o doslova relaxačný tón s nízkou vibráciou. Tón je hlboký a dokáže vám doslova rozvibrovať ušné bubienky. Zažite to na vlastné uši.

Zem

NASA vypustila niekoľko sond okolo našej planéty, ktorých cieľom bolo zachytiť zvuky prstencov plazmy, ktoré sa nachádzajú okolo našej Zeme. Nevidíme ich voľným okom, ani ich bežne nepočujeme. Ak vlnenie premeníme na zvuk, budeme počuť našu Zem. Ako znie? Tak trochu ako pokazený kolotoč a tak trochu ako jazero plné žiab. V každom prípade ide o zaujímavý zvukový zážitok.