MENU
Menu

Techmag Ako by vyzerala Zem, keby nemala Mesiac?

Vo vesmíre sa stále niečo deje. Predstavte si situáciu, že by sa strhla taká mela, až by sme prišli o Mesiac. Nárazy meteoritov, vybočenia z dráhy, stať sa môže všetko. Vedci sa domnievajú, že ak by sme prišli o Mesiac, Zem by sa vychýlila o 85 stupňov. Optimisti hovoria len o 20 stupňoch, no už len vychýlenie o jeden stupeň by mohlo znamenať absolútnu klimatickú katastrofu a novú dobu ľadovú. A to nie je všetko.

Ako by vyzerala Zem, keby nemala Mesiac?
Pokojné oceány
Príliv a odliv oceánov a morí určujú do veľkej miery Mesiac a Slnko. Mesiac však ťahá za silnejší koniec a preto ak by nebol, Slnko by nemalo odporcu. Prílivy a odlivy by neboli tak silné a hladiny vôd podstatne pokojnejšie. No predtým by prišli záplavy aj zmena plážových oblastí. Je však možné, že práve bez Mesiaca by síce hladiny oceánov boli pokojnejšie, ale voda by nedržala ako dnes, ale rozložila by sa prakticky po celej Zemi. Mesiac nás drží nad vodou.

Dočkáme sa prvého mimozemšťana? Dieťa by sa mohlo narodiť vo vesmíre

Prišli by sme o zlato
Tak isto o celý rad ďalších drahých kovov ako platina, paládium, irídium, ktoré používa naša civilizácia v technike, batériách, v moderných technológiách aj šperkoch. Bez Mesiaca by neboli. Nie preto, že by Mesiac mal nejakú priamu dodávku, ale bol dôležitý pri tvorbe. Ak by totiž Mesiac nikdy nebol, je možné, že koncentrácia týchto drahých kovov v plášti Zeme by bola prakticky mizivá. Pri vzniku Zeme sa totiž podieľal ja na tom, že sa začala ochladzovať, čím sa nedostali do jadra všetky prvky a ostali rozmiestnené aj v plášti.

FOTO: Odkaz pre mimozemšťanov: Zábery, ktoré sa dostali za hranice slnečnej sústavy

Zničené magnetické pole
Magnetické pole alebo magnetosféra cháni našu Zem pred slnečným vetrom. Ak by sa stratil Mesiac, život na našej planéte by veľmi rýchlo zanikol. Pretože samotný rotačný pohyb zabezpečuje dynamiku jadra. Ak by nebol Mesiac, jadro Zeme by veľmi rýchlo ochladlo. Tým by bola narušená magnetosféra a slnečný vietor by dokonale zdecimoval atmosféru. A to by bol konečný zápis v kronike ľudstva. Mimochodom ,bol to práve Mars, ktorý stratil svoju magnetosféru pred 4,2 miliardami rokov a premenil sa na spálený červený kameň. Aj našu planétu by postihol podobný osud.

FOTO: Detailné fotky Mesiaca z 19. storočia, ktoré o 100 rokov predbehli dobu

Nevznikol by život
Mesiac je neživý a pritom dáva život. Ak vylúčime teórie o stvorení sveta za sedem dní, je pravdepodobné, že bez Mesiaca by naša planéta bola jednou z mŕtvych. Ak zoberieme za pačesy evolúciu, tak prvotný život vznikol v oceánoch aj vďaka nukleovým kyselinám, ktoré sa stali základnou stavebnou jednotkou života. Bez Mesiaca by sa však v moriach nedokázala udržať taká koncentrácia soli, aby mohla začať životodarná chemická reakcia.

DISKUSIA
29.4. 2019 19:00
Diskusia