MENU
Menu

Techmag Ako vyzerá kráter po jadrovej bombe? Pozrite sa, môžete ho aj navštíviť

Ak by ste niekedy zavítali približne 150 kilometrov severne od Las Vegas, našli by ste kráter s názvom Sedan. Nevytvoril ho meteorit, ale ľudia. Je výsledkom podzemnej explózie jadrovej bomby, ktorú odpálili v júli 1962.

Ako vyzerá kráter po jadrovej bombe? Pozrite sa, môžete ho aj navštíviť
Explózia bola súčasťou programu Plowshare (Radlica), ktorého deklarovaným oficiálnym cieľom bolo hľadanie mierového využitia jadrových výbuchov. Vedci si mysleli, že by sa atómové zbrane dali využívať napríklad na rozsiahle hĺbiace práce či stavbu prieplavov. Problémom sa ukázala byť, ako inak, rádioaktivita.

Ako vyzerá kráter po jadrovej bombe? Pozrite sa, môžete ho aj navštíviť
Počas programu Plowshare odpálili celkovo 27 hlavíc. Iba v štyroch prípadoch vznikli krátery, z ktorých je Sedan tým najväčším. Spôsobil ho výbuch bomby so silou 104 kiloton TNT umiestnenej v hĺbke 194 metrov pod zemským povrchom. Tá po explózii vymrštila do vzduchu kupolu zeminy vysokú 90 metrov. Celkovo premiestnila 12 miliónov ton hliny a ostal po nej kráter s hĺbkou 100 metrov a s priemerom 390 metrov.

Pád amerického bombardéra v Arktíde: Havária, po ktorej mohol nastať Armageddon

Výbuch spôsobil aj rádioaktívny spad, ktorého následky pocítilo viac obyvateľov USA než tomu bolo pri akomkoľvek inom testovaní jadrových hlavíc. Odhaduje sa, že išlo až o 13 miliónov ľudí.

Jadrové monštrum, ktoré sa Sovieti báli použiť

Na druhej strane však radiácia už sedem mesiacov po výbuchu klesla natoľko, že bolo možné vstúpiť na dno krátera bez obáv o zdravie. V súčasnosti sa naň chodí pozrieť asi desaťtisíc ľudí ročne. Prístupný je pritom iba jeden mesiac v roku.

Bizarné príhody z testovania atomoviek: prežilo pivo jadrový výbuch?

Program Plowshare definitívne ukončili v roku 1977 práve kvôli jeho negatívnemu dopadu na obyvateľstvo. Zaujímavé je, že vláda tak urobila napriek protestom verejnosti.

DISKUSIA
12.1. 2019 13:00
Diskusia