MENU
Menu
Vesmír.

Techmag Ako vonia vesmír, smrť či egyptské chrámy? Veda pozná odpoveď a my už tiež

Všetko má svoju vôňu a niekedy tak charakteristickú, že si ju s ničím nemožno zameniť. Viete, ako vonia vaša partnerka, dobre prepečená slanina či kvalitné víno, ale čo tak smrť, staroveký Egypt alebo napríklad vesmír? Všetko vonia, len nie všetko vieme dnes adekvátne precítiť.

Vesmír
Nie je jednoduché otvoriť si na vesmírnej lodi okno a nadýchať sa jeho vône. Našťastie prichádza na pomoc veda. Vo vesmír je vákuum, teda by nemal mať vôňu, ale nie je to celkom tak. Ak by ste sa nadýchli, zacítite vôňu rajskej záhrady. Napríklad v strede našej galaxie sa nachádza obrovská guľa plynu s vôňou sladkého ovocného rumu vďaka chemickej  látke etylformiát. Prečo je tam? Nikto nevie. Tak isto je viac ako pravdepodobné, že by ste cítili síru, ktorej je vo vesmíre naozaj požehnane.

Smrť
To, že niekto umiera, sa dá rozpoznať nielen očami, ale aj vďaka tomu, že sa nad ním začne vznášať zápach acetónu. Tak isto je možné vnímať horkastý zápach, ktorý je výsledkom hlienov a chorých tkanív, ak človek zomiera na vážnu chorobu a zápaly. Po smrti sa ako prvý objaví zápach pokazených vajec. Ide o sírovodík, ktorý sa uvoľňuje vo veľkom množstve. K tomu je nutné pripočítať zápach rozkladajúceho mäsa, stolice a moču. Skrátka koniec života rozhodne nevonia tak príjemne, ako keď sa narodí malé bábätko.

Drogy
Majú svoje charakteristické účinky aj vône. Sladkastý dym sa obvykle spája s marihuanou. Heroín pri horení zasa vydáva silný zápach octu, avšak čím vyššia kvalita, tým slabší zápach. Kokaín je charakteristický vôňou metylbenzoátu, ktorá pripomína vôňu kvetín.

Egyptské chrámy
Ak vás zaujíma história, tak určite by ste chceli vedieť, ako to voňalo v starovekom Egypte. Na to vám bude stačiť zájsť do kostola. Egypťania totiž používali často v chrámoch živice a kadidlovník, tak ako v dnešných kostoloch. Takže táto vôňa vám trochu pripomenie Egypt, ktorého pach však bol obohatený o sladkú vôňu lotosových kvetov, ktoré sa používali prakticky pri každej slávnosti. Vzduch v chrámoch bol ťažký a často zmes týchto kadidiel a vôní spôsobovala aj zaujímavé vízie.