MENU
Menu

Techmag Ako Pandorina skrinka: Notebook za milión má v sebe najnebezpečnejšie vírusy

Ak vás fascinujú počítačové vírusy a neviete čo s peniazmi, máme pre vás tip. Za 1,3 milióna dolárov si môžete kúpiť notebook z roku 2008, ktorý je nainfikovaný šiestimi najhoršími počítačovými vírusmi, aké boli kedy vyrobené.

Ako Pandorina skrinka: Notebook za milión má v sebe najnebezpečnejšie vírusy
Projekt s názvom „The Persistence of Chaos", teda Vytrvalosť chaosu, vytvoril čínsky umelec menom Guo O Dong v spolupráci so špecialistami na kyberbezpečnosť z firmy Deep Instinct. Pozostáva z notebooku značky Samsung vyrobeného v roku 2008, operačného systému Windows XP Service Pack 3 vírusov. Konkrétne ide o najnebezpečnejší malware, aký sa kedy šíril po verejných počítačoch. Názvy ILOVEYOU, MyDoom, SoBig, WannaCry, DarkTequila, a BlackEnergy kedysi mátali nejedného IT špecialistu. Tieto vírusy dovedna spôsobili škody za asi 95 miliárd dolárov a to všetko za posledných 20 rokov.

Nádej pre ochrnutých: Mozgový implantát mení myšlienky na činy

„Ide o škodlivé programy, ktorých názvy sú v podstate zábavné," tvrdí Guo. „Podľa mňa sú však vírusy jednými z najrealistickejších, takmer hmotných programov. Dokážu totiž človeka uhryznúť vo veľmi citlivom mieste: v peňaženke."

FOTO: Klávesové skratky, ktoré vám ušetria more času

Vytrvalosť chaosu je akýmsi katalógom hrozieb, ktorých sa kedysi báli majitelia počítačov. Ako však dosiahnuť, aby ich potenciálny majiteľ notebooku za 1,2 miliardy dolárov opäť nevypustil do sveta? Práve z tohto dôvodu sa Guo spojil s firmou Deep Instinct.

Najnebezpečnejší hackeri v dejinách: spôsobili škody za stovky miliónov

Čínski odborníci na kyberbezpečnosť notebook uzavreli tak, aby sa nemohol pripojiť k internetu a aby k nemu nebolo možné pripojiť žiadne iné zariadenie. Vírusy sú tak absolútne izolované od okolitého sveta.

Notebook sa napokon predal za 1 345 000 dolárov, teda v prepočte 1,2 milióna eur. Kupec je neznámy.

DISKUSIA
8.6. 2019 15:00
Diskusia